Vyšší kvalita cestování na jih Čech. České dráhy nasadí lepší vozy na rychlíky do Českých Budějovic

Lepší vozy a širší sortiment služeb. České dráhy pokračují ve zvyšování kvality cestování pro své zákazníky a nasadí další komfortní vozy na vlaky linek R17, R11 a také Ex7. Na rychlících z Prahy do Českých Budějovic je už nyní nasazen vůz vybavený například dětským kinem a vozy s více místy pro uložení jízdních kol. Od nového jízdního řádu pak nastane významné zvýšení kvality cestování na rychlících linky R11.

„Zvyšování kvality vozidlového parku je důležitou podmínkou pro širší využití železniční dopravy, což je jednou z našich priorit. Vedle modernizovaných vozů, přinášejících na linky do jižních Čech vyšší komfort cestování, cestující jistě ocení i navýšení počtu vozů v dopravně exponovaných dnech,“ uvádí ministr dopravy Martin Kupka.

Naše možnosti obměny nejsou neomezené, přesto jsme po dohodě s objednatelem, kterým je Ministerstvo dopravy, přistoupili ke zlepšení vozby a na vybraných rychlících se tak cestující začnou setkávat s modernějšími vozy než doposud. První změny si už cestující mohli všimnout. Od poloviny srpna jsme na vlaky linky R17 z Prahy do Českých Budějovic a Českých Velenic v pravidelném řazení začali řadit nově vůz řady Bmz229. Ten je určený hlavně pro cestující s dětmi, kteří mohou využít speciální dětský oddíl s kinem, kde se promítají pohádky pro nejmenší. Navíc zařazujeme místo původního jednoho vozu s místy na uložení kol a jednoho oddílového vozu bez míst na kola nově hned dva vozy řady Bdpee231, které společně poskytují cyklistům celkem 10 míst pro pohodlné uložení jízdních kol. Jelikož je jih Čech rájem cyklistů, jsem přesvědčen, že tato změna bude velmi kvitována,“ říká Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu, a doplňuje: „Od nového jízdního řádu v polovině prosince bude následovat další zlepšení, a to u rychlíků na obou ramenech linky R11, tedy Plzeň – Strakonice – České Budějovice i České Budějovice – Jihlava – Brno.“

„Velká část Jihočechů dojíždí za prací do Tábora, Prahy, Plzně i Brna. Za dobrou prací můžete dnes cestovat kamkoliv, ale cesta musí být příjemná, komfortní a rychlá. Poptávka po modernějších soupravách, které by odpovídaly současným trendům v dopravě, byla a je dlouhodobá. Cestující chtějí využít dobu strávenou ve vlaku k přípravě na pracovní den, a k tomu potřebují kvalitní wifi připojení a další služby. Společně s Českými drahami pracujeme na zlepšování komfortu cestování v našem kraji. Na jihočeských tratích už jezdí nové RegioPantery i RegioFoxy, což je výsledkem naší úzké spolupráce s Českými drahami. Jsem rád, že Ministerstvo dopravy i České dráhy vnímají potřebu kvalitního cestování i mimo náš kraj jako stejně důležitou,“  dodává hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.
Od 15. srpna je do pravidelného řazení rychlíků linky R17 Vltava / Lužnice / Silva Nortica Praha – Veselí nad Lužnicí – České Budějovice / České Velenice nově zařazen jeden oddílový vůz řady Bmz229. Ten je kromě dětského kina vybaven klimatizací, Wi-Fi připojením k internetu nebo zásuvkami na dobíjení cestovní elektroniky. Více míst pro jízdní kola pak zajišťuje hned dvojice vozů Bdpee231, která poskytuje prostor pro bezpečné uložení až 10 jízdních kol. Od poloviny prosince letošního roku navíc budou v případě poptávky na tyto spoje jako posilové vozy řazeny zejména modernizované oddílové vozy typu Bmz229 nebo Bmz226, což zvýší kvalitu cestování především v dopravně exponovaných dnech a také během léta.

K úpravě řazení došlo od poloviny srpna také u linky Ex7 Jižní expres z Prahy přes České Budějovice do Lince, resp. Českého Krumlova. V základní pětivozové soupravě je nově řazen místo velkoprostorového vozu Bdmpee233 oddílový vůz Bmz226, který nabízí pohodlné sezení na dlouhých cestách a dostatek místa v kupé se šesti místy, Wi-Fi internet a klimatizace jsou samozřejmostí. Tyto vozy jsou navíc schopny jet rychlostí až 200 km/h. Změna se bude od prosince týkat i posilových vozů, kde se budou v pravidelném provozu využívat také jen oddílové vozy Bmz226.

Rychlíky linky R11 od prosince s modernějšími vozy 1. třídy

Větší změny pak od prosince chystají České dráhy ve svých rychlících linky R11 Rožmberk / Bezdrev, které spojují západ a jih Čech s Vysočinou a Jihomoravským krajem. Cestující se mohou těšit na větší pohodlí v první třídě, které zajistí velkoprostorové, kombinované vozy řady ABpee347. Ty znají cestující například z rychlíků mezi Prahou a Hradcem Králové.

Náměstek Jiří Ješeta k tomu říká: „Doposud jsme na spoje linky R11 nasazovali kombinovaný vůz s oddíly první i druhé třídy, který nebyl klimatizovaný. To není standard, který bychom chtěli v roce 2024 nabízet našim cestujícím. V soupravách ho proto nahradíme moderním vozem, který už klimatizaci cestujícím nabídne. Z rychlíků této linky navíc vyřadíme také další starší typ vozu se stahovacími okny a nově ho nahradíme velkoprostorovým vozem řady Bpee237 s klimatizací, zásuvkami a wifinou.“ V soupravě tak nově budou řazeny hned dva další modernizované vozy. V rychlících Rožmberk a Bezdrev se také v pravidelném provozu přestanou využívat vozy řady B249 s osmimístnými oddíly. Místo nich a také v případě posil během dopravních špiček pojedou pohodlnější vozy řady B209 se šesti místy v kupé.

V rámci linek tzv. Balíčku Jih, tedy vlaků linek R11, R17 a Ex7, nasadí České dráhy od prosincové změny jízdního řádu do denního oběhu vlaků nově celkem 57 moderních vozů s kvalitními službami pro cestující.

05.09.2024 Bc. David Hocke