S výzvou Pěšky do školy letos půjde každý desátý školák základní školy

439 škol (z toho 52 mateřských, 9 středních a 378 základních) se letos zapojí do výzvy Pěšky do školy. Už příští týden se vydá do školy po svých dohromady přes 100 000 žáků z celé České republiky. Projekt pořádá organizace Pěšky městem v rámci Evropského týdne mobility.

Výzva má za cíl zaktivizovat české školáky k pravidelnému přirozenému pohybu, kterého mají málo. Podle doporučení WHO potřebují školáci hodinu pohybu denně. To nyní splňuje ale jen pětina z nich. Pěšky do školy spolupracuje s odbornými ambasadory projektu, mezi které patří dětský obezitolog MUDr. Zlatko Marinov nebo doc. PhDr. Martin Musálek, Ph.D., z Fakulty tělesné výchovy a sportu University Karlovy. Druhý jmenovaný k potřebě přirozeného pohybu dodává: „Dolní končetiny máme proto, abychom hned po tom, co se naučíme stát, začali chodit a běhat. Obojí dnes dětem výrazně chybí. Rodiče nelení odvést ratolest do školky nebo školy autem třeba jen čtyři sta metrů s argumentem, že to mají po cestě. Byť za tím často skrývají obavy o bezpečí svých dětí. Přitom ranní procházka, nebo jízda do školy na kole je pro děti tím nejlepším tréninkem pro jejich tělo i mozek. Už dvacetiminutová procházka výrazně zvyšuje výkonnost našeho mozku.

Výzvu letos podpořili také další ambasadoři - herečka Lenka Krobotová, herečka a zpěvačka Lucie Vondráčková, tradiční partnerem je i youtuber Kovy.

Projekt kromě fyzické, psychické i sociální výhody přirozeného pohybu při cestě do a ze škol upozorňuje i na nutnost řešení dopravních situací v okolí škol. Díky projektu si zřizovatelé škol mohou vyzkoušet dočasná dopravní řešení v podobě uzavírek ulic před školním vyučováním neboli tzv. školní ulice, které následně mohou implementovat jako žádoucí trvalá řešení. Organizace Pěšky městem poté každý rok pomáhá dopravní situaci v okolí škol vybraným pražským školám řešit, a to v rámci kontinuálního programu nazvaného Bezpečné cesty do školy. Projekt navíc pro učitele připraví i speciální edukační materiály o bezpečnosti, životním prostředí nebo dopravě ve veřejném prostoru

„Pěší doprava je nejen nejekologičtějším, ale i pro tělo nejpřirozenějším pohybem. Jednotlivé projekty organizace Pěšky městem jsou propojené tak, aby dnešní školáci mohli ve své dospělosti žít ve městech, kde mohou bez bariér a nekvalitního ovzduší chodit pěšky – ideálně aby vše důležité bylo v dosahu patnáctiminutové procházky. A aby na tento pohyb byly zvyklí už ze školních lavic. Přestože je pro nás pěší doprava stěžejní, podporujeme i jiné formy udržitelné mobility, proto děti mohou v týdnu od 18. září vyrazit do školy i na kole, na koloběžce, skateboardu nebo s využitím hromadné dopravy,“ dodává k projektu jeho hlavní koordinátorka Marie Čiverná. 
 

18.09.2023 Bc. David Hocke