Obchvat Českých Budějovic bude zatím bez poplatku, dohodl se ministr Kupka s hejtmanem Kubou

Desetikilometrový úsek dálnice D3 tvořící obchvat Českých Budějovic bude po prosincovém zprovoznění bez dálničního poplatku. Domluvil se na tom ministr dopravy Martin Kupka s hejtmanem Jihočeského kraje Martinem Kubou.

„Diskutovali jsme s hejtmanem Jihočeského kraje o možnosti nezpoplatnění nového úseku dálnice D3 mezi Úsilným, tunelem Pohůrka a sjezdem Roudné pro nadcházející rok. Domluvili jsme se, že v příštím roce nebude tento úsek zpoplatněn a naopak se zaměříme na detailní analýzu dopravních toků,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Analyzovat bude Ministerstvo dopravy spolu s Ředitelstvím silnic a dálnic a Jihočeským krajem využívání desetikilometrového úseku ve vztahu k městské i mimoměstské dopravě a aglomeraci v okolí jihočeské metropole.

Jedná se o výsledek racionální debaty, která také opakovaně reflektovala historii, projednávání a prosazování celého dálničního úseku, ať už v podobě průtahu nebo obchvatu Českých Budějovic,“ dodává ministr.

Přechodné období jednoho roku, ve kterém budou vyhodnoceny dopady dopravy považuje hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba za racionální postup a věří, že se potvrdí správnost rozhodnutí nechat desetikilometrový úsek kolem Českých Budějovic bez poplatku.

Obchvat nemá zdaleka význam jen pro obyvatele města, ale je důležitý pro dopravu v celé aglomeraci. V krajském městě se denně pohybuje cca 200 tis obyvatel, kteří dnes bydlí v obcích v dojezdové vzdálenosti 20 min od krajské metropole. Pokud by tito řidiči nemohli bezplatně využívat tento obchvat, budou dál zbytečně přetěžovat vnitroměstské komunikace Českých Budějovic,“ říká hejtman Kuba.

Do seznamu zpoplatněných úseků pro rok 2025 nejsou v připravované vyhlášce prozatím zahrnuty úseky dálnice D3 na obchvatu Českých Budějovic (Úsilné–Pohůrka–Roudné). V příštím roce bude proveden směrový průzkumu za účelem zjištění počtu vozidel, která budou mezi exity 131 a 141 dálnici využívat. Po jeho vyhodnocení znovu ministerstvo posoudí zpoplatnění těchto dvou dálničních úseků.

24.07.2024 Bc. David Hocke