Text na řeč
Czech Dutch English German Spanish Ukrainian Vietnamese

Kvůli koronaviru se ve středu sejde Bezpečnostní rada Jihočeského kraje

Speciálně kvůli koronaviru se ve středu 11. března sejde i Bezpečnostní rada Jihočeského kraje. Hejtmanka Ivana Stráská to řekla po dalším setkání pracovní skupiny, která řeší události ohledně šíření koronaviru na jihu Čech, v pondělí 9. března.

Stráská zároveň připomněla, že kvůli koronavirové nákaze se uplynulý pátek v Praze zúčastnila jednání hejtmanů s vládou a některými představiteli Bezpečnostní rady České republiky. „Kraje zdůraznily, že je pálí zejména nedostatek ochranných pomůcek a prostředků. Jihočeské nemocnice přesto určité zásoby mají, problematičtější situace panuje na záchrance, ale domluvili jsme se, že si vzájemně vypomohou. Zároveň usilujeme, aby byli ochrannými pomůckami vybaveni i praktičtí lékaři,“ naznačila hejtmanka s tím, že prioritou zůstává ochrana zdravotníků.

Na páteční schůzce pak podle Stráské zazněla informace, že by měl stát uvolnit 190 tisíc kusů respirátorů, které budou mezi nemocnice a sociální zařízení distribuovat samotné kraje. Naopak mezi praktické lékaře rozdělí ochranné prostředky přímo stát.

Dezinfekcí procházejí vagóny i autobusy

Dezinfekcí procházejí na jihu Čech vagóny a autobusy veřejné dopravy, zvýšená hygienická opatření se týkají i nádraží. A platit by samozřejmě měla i ve všech institucích, kde se shromažďují lidé, jako například na úřadech.

Nicméně, jak Stráská dále uvedla, je jen otázkou času, kdy se potvrdí výskyt koronaviru i na jihu Čech. „A my se na to snažíme být co nejlépe připraveni,“ zdůraznila hejtmanka. V souvislosti s tím zároveň opětovně požádala všechny občany, aby se chovali zodpovědně a neohrožovali zdraví své ani lidí v okolí. „Rovněž apelujeme i na organizace, které plánují nějaké velké veřejné akce, aby zvážily jejich zrušení či přeložení. Kraj v této souvislosti například odsunul na neurčito soutěž Medik roku 2020, která se měla konat v dubnu,“ uzavřela Stráská.

Informace pro občany o koronaviru

Štítky