Zdravotnické záchranné služby oslaví Den linky 155. Evidují rekordní počty výjezdů

Napříč republikou oslaví zdravotnické záchranné služby Den linky 155, a to už toto pondělí se symbolickým datem 15. 5. Ve většině krajů se uskuteční akce pro veřejnost, při kterých se návštěvníci seznámí s technikou a vybavením záchranářů a připomenou si také postupy při poskytování první pomoci.

V Českých Budějovicích se Den linky 155 uskuteční na Náměstí Přemysla Otakara II. a to v pondělí 15. května od 10 do 16 hodin. Pokud za námi v tento den dorazíte, ukážeme Vám reálné záchranářské vybavení a sanitní vozidla. Naši zdravotničtí záchranáři Vás seznámí s činností zdravotnického operačního střediska, osvěžíte si s nimi postupy první pomoci včetně nácviku resuscitace na figurínách a použití automatizovaného externího defibrilátoru.

d

Za loňský rok eviduje Asociace zdravotnických záchranných služeb celkový počet téměř 1 228 tisíc výjezdů. Je to rekordní údaj, který představuje nárůst o více jak 60 tisíc výjezdů (5 procent) oproti předchozímu roku. Nárůst v loňském roce zaznamenala naprostá většina zdravotnických záchranných služeb. Posádky tak každou hodinu vyjížděly k pacientům v průměru 140x, to znamená více jak dva výjezdy za minutu.

V České republice bylo v loňském roce celkem 612 výjezdových skupin zdravotnických záchranných služeb, které k pacientům vyrážely z 318 základen.

Za každým takovým výjezdem záchranářské nebo lékařské posádky k pacientům je v naprosté většině případů tísňová výzva přijatá prostřednictvím linky 155 na některém ze 14 zdravotnických operačních středisek. Ta jsou rozmístěna po jednom v každém kraji a v hlavním městě.

Zde jsou volající spojeni během několika sekund s dispečerkami a dispečery – profesionálními zdravotníky, kteří na základě poskytnutých informací rozhodují o vyslání posádek a pomáhají volajícím svými radami při poskytování první pomoci. Dispečeři jsou tedy prostřednictvím telefonu a svého hlasu prvními zdravotníkem na místě a jsou zásadní součástí řetězce přežití pacientů.

Jak správně postupovat při pomoci druhým a volání na linku 155?

• Na prvním místě je bezpečnost samotných zachránců. Než začneme komukoliv pomáhat, vždy je důležité se na pár sekund zastavit a zamyslet se, jestli nám nehrozí nějaké nebezpečí.
  • Zdravotnickou záchrannou službu volejte vždy, když si nejste jistí, zda danou situaci zvládnete vlastními silami. Ne každé volání musí nutně skončit výjezdem záchranné služby, ale třeba „jen“ užitečnou radou.
  • Pokud se rozhodnete pomoc v případě ohrožení zdraví zavolat, vždy vytočte přímo tísňovou linku 155. Případně využijte bezplatnou aplikaci Záchranka.
  • Nejdůležitější informací, kterou operátor potřebuje vědět, je adresa – tedy místo, kde se nacházíte.
  • Pak přenechejte iniciativu na operátorovi – odpovídejte na otázky, nechte se vést a nikdy nezavěšujte jako první.
  • Nemusíte mít strach, protože i laika dokážou profesionálové na tísňové lince navést k poskytnutí účinné první pomoci. Není to nic těžkého, díky jejich radám zvládne pomoci opravdu každý a nakonec zjistíte, že k záchraně života nepotřebujete
12.05.2023 Bc. David Hocke