Czech Dutch English German Spanish Ukrainian Vietnamese

Zasedal krizový štáb kraje: situace je mírně optimistická. Pacienti s chronickým onemocněním si také musí na vakcínu počkat

Ve středu 24. března zasedal Krizová štáb Jihočeského kraje. Epidemiologickou situaci v jižních Čechách zhodnotil jako mírně optimistickou. Před rychlejším rozvolňováním ale varuje. Jihočeský kraj stále patří mezi tři kraje s nejvyšším výskytem onemocnění. Situace se sice mírně zlepšuje, ale musíme počítat s tím, že počty nakažených budou klesat pomalu, ještě pomaleji budou klesat počty pacientů v nemocnicích. Například na jednotkách intenzivní péče jsou počty pacientů zatím stejné, jako minulý týden.

Pokračuje testování v podnicích a ve firmách. Krajské hygienické stanici hlásí výsledky testování 355 jihočeských podniků s tím, že pozitivita se pohybuje na 0,5 %.

„Do neděle 28. března bude ukončena registrace pedagogů a pedagogických pracovníků a v následujících 2-3 týdnech by měli být postupně podle věku doočkováni. Od středy 24. března je také možnost provedení registrace pro očkování osob s chronickým onemocněním. Tady bych rád všechny upozornil na dvě věci: za prvé i chroničtí pacienti si po registraci musí na svou vakcínu počkat, protože stále spolu s nimi jsou tu i prioritní skupiny seniorů 70+, seniorů 80+, zdravotníků a kritické infrastruktury, zejména policistů a hasičů. A za druhé, jsou případy, kdy si někteří senioři řekli, že jsou zároveň i chronickými pacienty, takže se přehlásí a dostanou se k vakcíně dříve. Tím ale nic nezískají. Věk je stále důležitějším kritériem. I tady platí, že se postupuje podle věku jako u skupiny seniorů 70 a 80+. Chci všechny Jihočechy ujistit, že děláme maximum, abychom je naočkovali, ovšem musíme dodržovat pravidla pro očkování, která jsme si stanovili,“ řekl hejtman Martin Kuba a jednání Krizového štábu uzavřel s konstatováním, že naše očkovací centra jsou kapacitně připravena, ale chybí vakcíny.

24.03.2021 Bc. David Hocke