Školy v Jihočeském kraji letos nabídly celkem 11 425 míst ve 140 oborech – z toho 7 185 v maturitních a 4 240 v učňovských. Uchazeči se hlásili jak na technické obory, tak i na všeobecně vzdělávací gymnázia či moderní lycea.
„Vysoký zájem nás těší – je vidět, že nabídka našich škol odpovídá tomu, co dnešní mladí lidé a jejich rodiče hledají. Ať už je to jistota uplatnění, moderní vybavení nebo osobní přístup, naše školy mají co nabídnout,“ uvedl David Štojdl, náměstek hejtmana Jihočeského kraje pro oblast školství. „Za obzvlášť pozitivní považuji nárůst zájmu o lycea, která kombinují všeobecné vzdělání s odbornými prvky. Je to cesta, která připravuje žáky jak k maturitě, tak k praktickému životu.“
Gymnázia: mírný pokles, šestiletá varianta na vzestupu
U gymnázií se uchazeči orientují především na čtyřletá studia. Letos se na ně hlásilo 1 453 uchazečů (−78 oproti loňsku). Mírný pokles zaznamenala i osmiletá gymnázia (−48 uchazečů), naopak šestiletá hlásí nárůst (+24 uchazečů oproti loňsku).
- 4letá gymnázia: 2 350 přihlášek, 1 453 uchazečů
- 6letá gymnázia: 685 přihlášek, 397 uchazečů
- 8letá gymnázia: 1 992 přihlášek, 1 024 uchazečů
Rekordní zájem o lycea
Doslova skok zaznamenala lycea – moderní obory kombinující všeobecné i odborné vzdělávání. Otevírání nových oborů v režimu pokusného ověřování přineslo prudký nárůst:
- +596 přihlášek a +467 uchazečů oproti loňsku
- Celkem 1 738 přihlášek od 1 518 uchazečů
Kapacita lyceí se letos zvýšila o 249 míst a činí 711. Do pilotního ověřování nového lyceálního směru se zapojilo 7 škol.
Odborné obory drží pevnou pozici
Střední odborné školy zaznamenaly drobný pokles přihlášek (−131), ale zároveň nárůst počtu uchazečů (+125). Potvrzuje se tak zájem o technické a praktické profese s uplatněním.
- 8 929 přihlášek od 4 934 uchazečů
- Kapacita odborného vzdělávání: 3 380 míst
Mezi nejžádanější 4leté maturitní obory letos patří: Ekonomika a podnikání, obchodní akademie, informační technologie, praktická sestra a elektrotechnika. V nematuritních oborech vedou: kadeřník, kuchař-číšník, mechanik opravář motorových vozidel, elektrikář a cukrář.
Mezikrajová migrace: Jihočeské školy lákají i přespolní
Podle dat CERMAT alespoň jednu přihlášku na školu v Jihočeském kraji podalo 82,6 % uchazečů. Naopak 17,4 % Jihočechů se hlásilo mimo kraj – nejčastěji do Vysočiny, Prahy a Středočeského kraje. Zájem o jihočeské školy projevili žáci například z Příbrami (214 přihlášek), Benešova (209), Pelhřimova (192) a Klatov (173).
Přijímací řízení: výsledky již 15. května
Ve středu 15. května zveřejní ředitelé škol výsledky prvního kola přijímacího řízení. Uchazeči se dozvědí, zda byli přijati na některou ze tří, případně pěti středních škol, kam si podali přihlášku. Od 12. května mohou také nahlížet do spisů o přijímacím řízení přímo na školách.
Druhé kolo může ředitel školy vyhlásit do 18. května a přihlášky musí být odeslány do 24. května. Jednotná přijímací zkouška se v tomto kole již nekoná, ale výsledky z prvního kola se zohledňují.