Záchranka má nové stanoviště na sídlišti. Bude u pacientů dřív

Minuty. Často i vteřiny. Rozhodují při záchraně lidských životů v přehuštěném městském provozu. To byl hlavní důvod pro obnovení výjezdové základny Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje (ZZS JčK) v Českých Budějovicích. Konkrétně v Bezdrevské ulici nedaleko křižovatky Strakonická - Husova na sídlišti Vltava. Primárním úkolem tamní osádky ZZS JčK je pokrytí akutních případů na sídlištích Šumava, Máj a zmíněné Vltavy. Nejvíce obydlených lokalitách města.

Na projektu, který výrazně zvýší bezpečnost obyvatel, se podílely ZZS JčK, její zřizovatel kraj, a město České Budějovice. „V Českých Budějovicích se jedná již o naše čtvrté výjezdové stanoviště a celkem 31. v kraji. Vzhledem k častým dopravním zácpám se rychleji dostaneme k pacientům v této aglomeraci. Dosud jsme sem vyjížděli z naší základny v ulici Boženy Němcové, což bylo vzhledem k situaci na Dlouhé louce často problematické,“ uvedl ředitel ZZS JčK Marek Slabý.

Svůj objekt nechalo město za 2,6 milionu opravit a ZZS JčK je tu v nájmu

Slabý zároveň připomněl, že výjezdové stanoviště ZZS JčK v Bezdrevské ulici už bylo. Před časem jej ale kvůli nevyhovujícím prostorám museli záchranáři opustit. Svůj objekt nyní nechalo město za 2,6 milionu korun opravit a ZZS JčK je tu v nájmu. „Chtěl bych poděkovat magistrátu, že nám vyšel takto vstříc,“ dodal Slabý.

Obnovení základny kvituje s povděkem i hejtmanka Ivana Stráská. „Z pohledu záchranářů se jedná o strategické místo a přinese prospěch zejména pacientům. Vzpomeňme třeba jen na pondělní havárii trolejbusu na sídlišti Máj. I já se proto přidávám k poděkování městu za jeho aktivní přístup a celou akci bych označila jako vzor spolupráce mezi magistrátem, ZZS JčK a krajem,“ řekla Stráská.

Projekt vítá i českobudějovický primátor Jiří Svoboda. „Zdraví našich spoluobčanů je vždy na prvním místě. Věřím, že tyto prostory budou proto záchranářům dobře sloužit,“ doplnil primátor.

Stráská pak na závěr sdělila, že další nové výjezdové místo ZZS JčK by mělo vzniknout ve Veselí nad Lužnicí.

Současný stav základen ZZS JčK v lokalitě ČB:

• Ulice B. Němcové - 2 lékařské posádky + 3 posádky RZP
  • Pražská ulice - 1 posádka RZP
  • Letiště Planá - 1 posádka RZP
  • Bezdrevská ul. - 1 posádka RZP

Celkový stav v JčK: ZZS JčK k červenci 2019 provozuje 31 výjezdových základen, z nichž vyjíždí 55 posádek

26.06.2019 Bc. David Hocke