Začala zimní Olympiáda dětí a mládeže. Jihočeši v čele s Neumannovou baží po úspěchu!

V centru Hradce Králové byl v odpoledních hodinách nezvyklý mumraj. Všechno se totiž šikovalo k ČPP aréně, kde v neděli slavnostním zahájením odstartovala jubilejní dvacátá Olympiáda dětí a mládeže. Centrem dění v Královéhradeckém kraji je mimo jiné i Špindlerův Mlýn! Výprava z jihu Čech letos čítá přes šedesát talentů. Oheň za bouřlivého aplausu zapálila sama ambasadorka a dvojnásobná olympijská medailistka ve snowboardcossu Eva Adamczyková.

„Olympiáda dětí a mládeže je největší multisportovní akce u nás, kterou za dvacet let existence prošly tisíce mladých lidí. Někteří z nich, jako například Ester Ledecká nebo Josef Dostál, se dostali i na velkou olympiádu a pro některé zůstala Olympiáda dětí a mládeže největší sportovní akcí v životě. S tímto vědomím se se také snažíme každý ročník ODM připravit,“ říká místopředseda ČOV zodpovědný za Olympiádu dětí a mládeže Filip Šuman.

A kdo vlastně přivedl Jihočechy na tento tradiční ceremoniál? 

Výprava z kraje opět vytasila eso z rukávu. V čele družiny nadějných sportovců byla běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová! Olympijská vítězka, která má už za sebou i zapalování ohně na ODM, či pozici vlajkonošky pražské výpravy na téže akci, hrdě hlásí: „Jsem Jihočeška tělem i duší, teď žijící v Praze. Už jsem měla možnost být spojená s pražskou výpravou a teď jsem také s tou jihočeskou, to je paráda!“

Fandit bude celkem pětašedesáti sportovcům z celkového počtu 1151. Mezi touto skupinou reprezentantů jsou i tzv. obojživelníci, tedy sportovci, kteří vynikají i v letních sportech a dokázali získat cenné kovy na letní ODM. Řeč je například o Vojtěchu Blažkovi, Jakubu Míchalovi a Rozárii Švehlové. První jmenovaný má stříbro z orientačního běhu na krátké trati, druhý bronz z téže disciplíny a jediná žena z tohoto trojlístku Kateřina Švehlová obsadila druhou pozici ve sprintu družstev.

Už druhý start na ODM si na své reprezentační konto připíše snowboardistka Karolína Hrůšová! Jihočeskou královnu svahu letos čekají na prkně tři disciplíny. V roce 2020 na této zimní akci vybojovala bronz ve slopestylu a letos bude moci tento mimořádný úspěch obhájit, či vybojovat ještě lepší umístění!

Jihočeské naděje soutěží v deseti různých sportech, na programu je 26 disciplín. Na letních edici v loňském roce skončila výprava od Českých Budějovic na sedmém místě. Zvládne zimní sestava tento vynikající úspěch ještě vylepšit? Na výkony jihočeských nadějí se těší i sám hejtman kraje Martin Kuba. „Je mi ctí být součástí této olympiády a těším se na soupeření v duchu fair play. Fandím sportovcům Jihočeského kraje a doufám, že přivezou co nejvíce medailí! “

Přejme tedy Jihočechům hodně sil, které budou v hostitelských městech: Špindlerově Mlýně, Vrchlabí, Trutnově a Nové Pace jistě potřebovat. Talentů je v týmu víc než dost a teď to jen zbývá na zimních kolbištích dokázat!
 

23.01.2023 Bc. David Hocke