Za starý telefon můžete vyhrát ceny, zároveň podpoříte knihovny a muzeum

V těchto dnech vrcholí ve vybraných knihovnách v Jihočeském kraji ojedinělá akce zaměřená na sběr starých vysloužilých mobilních telefonů. Díky ní se mohou zájemci stále zapojit do soutěže o poukázky na nákup nových knih, reprezentativní publikace, nebo volné vstupenky do muzeí a památek v regionu.

Hlavním cílem projektu je upozornit na skutečnost, že i drobné elektrozařízení obsahuje velké množství různých materiálů, které se odbornou recyklací vrací zpět do oběhu. Díky tomu není potřeba je nově vyrábět nebo těžit,“ sdělil 1. náměstek hejtmana František Talíř.
Zapojit se do soutěže nazvané „Odlož mobil v knihovně“ je jednoduché – stačí do označeného boxu v zapojených knihovnách do konce srpna přinést jakýkoliv starý mobilní telefon a označit jej kontaktními údaji. Čím více telefonů zájemci, kteří ani nemusí být čtenáři dané knihovny, přinesou a označí, tím větší šanci mají vyhrát.

Nejúspěšnější knihovny získají finanční odměny, které mohou použít například na nákup nových publikací, nebo uspořádání akcí pro veřejnost. Za každý vybraný přístroj pak obdrží na své aktivity částku 10 korun Přírodovědné muzeum Semenec v Týnu nad Vltavou,“ upřesnil náměstek.

Při minulé akci přinesli do svých oblíbených knihoven čtenáři v jižních Čechách více než tisícovku starých mobilních telefonů. Mezi nejmenšími obcemi uspěla knihovna v Bernarticích, další dvě kategorie opanovaly knihovny v Českých Budějovicích a ve Větřní. Dohromady si knihovny rozdělily odměny v celkové výši 40 000 korun.

Soutěž organizuje nezisková společnost ASEKOL ve spolupráci s Jihočeským krajem. Seznam zapojených knihoven včetně podrobnějších informací, pravidel atd. naleznou zájemci na stránkách www.odlozmobil.cz.

Kde můžete telefony odevzdat?

Bechyně
Kulturní středisko města Bechyně - Městská knihovna