Za starý mobilní telefon můžete podpořit svou oblíbenou knihovnu

Jihočeský kraj – Ojedinělá akce zaměřená na sběr vysloužilých mobilních telefonech, startuje v těchto dnech ve třech desítkách knihoven v Jihočeském kraji. Díky ní mají čtenáři možnost vyhrát poukázky na nákup knih v hodnotě až 2.000 korun.

Zapojit se do soutěže nazvané „Odlož mobil v knihovně“ je jednoduché – stačí do označených boxů v zapojených knihovnách kdykoliv do konce ledna 2023 přinést jakýkoliv starý mobilní telefon a označit jej kontaktními údaji. Čím více telefonů zájemci přinesou a označí, tím větší šanci mají vyhrát.

Nejúspěšnější knihovny získají finanční odměny, které mohou použít například na nákup nových publikací, nebo uspořádání akcí pro veřejnost. Knihovna, v níž se vybere absolutně nejvíce mobilních telefonů pak navíc obdrží speciální finanční bonus ve výši 10 tisíc korun.

Soutěž organizovaná neziskovou společností ASEKOL ve spolupráci s Jihočeským krajem, má mimo jiné upozornit na to, že i drobná elektrozařízení obsahují velké množství různých materiálů, které se odbornou recyklací vrací zpět do oběhu. Díky tomu není potřeba je nově vyrábět nebo těžit.

V rámci obdobné akce se vloni v deseti knihovnách podařilo sesbírat přes 500 starých telefonů. Nejúspěšnější byla se 163 přístroji Městská knihovna Protivín a získala tak odměnu ve výši 15.000 korun.

Seznam zapojených knihoven včetně podrobnějších informací, pravidel atd. naleznou zájemci na stránkách www.odlozmobil.cz.
 

06.12.2022 Bc. David Hocke