Výstava byla úspěšná. Zaměstnanci kraje pomohli Domovu sv. Anežky

V budově krajského úřadu Jihočeského kraje právě skončila výstava o životě a práci lidí s postižením z vltavotýnského Domova sv. Anežky. Ukázala nejen, že o toto téma je mezi lidmi zájem, ale potvrdila i poctivost návštěvníků. Součástí výstavy byla totiž samoobslužná prodejní část, odkud si lidé mohli odnést jakýkoli výrobek osob s hendikepem a zaplatit ho do přistavených kasiček. Mnohé návštěvníky to udivilo, nakonec se ale ukázalo, že šlo o krok dobrým směrem. Na konci totiž zůstala na výstavě jen hrstka výrobků, zato kasičky byly plné.

Budova krajského úřadu v Českých Budějovicích hostí výstavy na nejrůznější témata pravidelně. V prosinci právě skončeného roku padla volba na expozici o Domově sv. Anežky z nedalekého Týna nad Vltavou a Bechyně. V této obecně prospěšné společnosti nacházejí podporu, zázemí a zaměstnání dospělí lidé s postižením. Sociální služby tu využívá 50 klientů, zaměstnání zde získalo více než 40 lidí s hendikepem.

A právě na život takových osob se zaměřila prosincová výstava. Návštěvníci se tak dozvěděli, co všechno dokáží lidé přes své znevýhodnění zastat a vyrobit, nechyběly ani informace o jejich kapele či divadelním souboru. Cíl výstavy shrnuje ředitel vltavotýnské organizace Václav Běťák: „Snažili jsme se ukázat cestu klienta Domovem sv. Anežky, od prvních krůčků v rozvoji různých dovedností až po samostatné bydlení v podporovaných bytech a plnohodnotné zaměstnání. Chtěli jsme, aby lidi věděli, jak kvalitní věci naši kolegové umějí vyrobit.“

O výrobcích lidí s postižením se jen nemluvilo, byly tu i ke koupi. Vystavené keramické hrnky, bylinková mýdla, vlněné papuče, dřevěná krmítka pro ptáky, textilní hračky či různé dekorace si návštěvníci výstavy mohli odnést. Stačilo si vybrat – a pak zaplatit příslušnou částku do přichystaných kasiček.

Samoobslužnému prodeji se řada návštěvníků divila, ale obavy byly bezdůvodné. Když výstava na začátku ledna končila, zbylo už jen pár výrobků, zato kasičky byly plné. Pracovníci a návštěvníci krajského úřadu tak dali lidem Domova sv. Anežky krásný novoroční dárek. „U nás v práci se často musíme plně spolehnout jeden na druhého. Věřili jsme, že stejnou důvěru můžeme dát i lidem, které neznáme. A vyšlo to!“ raduje se ředitel Běťák.

Domov sv. Anežky děkuje Jihočeskému kraji a jeho pracovníkům za možnost uspořádat výstavu v jejich budově, i za milé přijetí. Všem, kdo výstavu navštívili, patří dík za nezklamanou důvěru v lidskou poctivost a slušnost. Výtěžek z prodeje bude plně využit na další rozvoj sociálních služeb a zaměstnávání pro lidi s postižením v Týně a Bechyni.

Text: Zdenka Burešová, Domov sv. Anežky

04.01.2023 Bc. David Hocke