Czech Dutch English German Spanish Ukrainian Vietnamese

Vyjádření hejtmana Jihočeského kraje k situaci ve fotbalové Dynamo Akademii

Dostala se ke mně jako hejtmanovi a zastupiteli města informace, že ve fotbalové Dynamo Akademii nemají od ledna trenéři zaplacené výplaty. Tuto informaci jsem si ověřil a musím bohužel potvrdit, že je pravdivá. Tohle je pro mě naprosto nepřijatelné. Financování akademie probíhá v naprosté většině z veřejných peněz a významný podíl na tom má Jihočeský kraj. Většina trenérů jsou mladí lidé, kteří mají své rodiny a potřebují je nějak živit. 

Vedle kraje na Akademii přispívají dotačními prostředky Fotbalové asociace (FAČR), město České Budějovice a také rodiče sportujících dětí svými příspěvky. My, jako veřejné instituce, tam posíláme peníze z veřejných rozpočtů, abychom podporovali talentované mladé fotbalisty. Stejně jako to děláme u naprosté většiny sportů v kraji. 

Na první pohled to vypadá, že Akademie Dynama patří k prvoligovému fotbalovému klubu. Není to úplně tak. Dynamo je akciovou společností a Akademie je zcela samostatným zapsaným spolkem jako každý amatérský fotbalový klub. Přesto je Akademie velmi úzce řízena vedením klubu. A to se musí změnit! Respektuji, že finance Akademie negativně ovlivnil fakt, že měla účet ve Sberbank, ale už dávno tam měl někdo vyzvednout 2,5 milionu z garančního fondu, který vyplácí Komerční banka a trenéři už mohli mít dávno zaplaceno. 

Nechci, jako hejtman, komentovat dění v budějovickém Dynamu, ale k Akademii musím říct jednoznačné stanovisko. A jasně říkám, že kraj tam už neposkytne další dotační prostředky do doby, než bude mít svého zástupce v dozorčí radě a bude moci finance efektivně kontrolovat. Tento postup chci koordinovat s městem a s primátorem jsme se shodli na tom, že i město by mělo mít zastoupení v orgánech Akademie. Historicky to bohužel nebylo, ale je to velmi důležité zvlášť u Akademií, které jsou vázány na profesionální kluby. 

Naprosto odmítám, aby od některých zástupců Dynama zaznívalo, že budou muset navýšit členské příspěvky pro děti. Za prvé Dynamo jako akciová společnost se na financování Akademie téměř nepodílí a za druhé jsem přesvědčen, že když se bude hospodařit účelně, zvyšovat se v tuto chvíli určitě nemusí. 

A poslední podmínkou pro financování Akademie ze strany kraje bude, aby peníze z prodeje hráče, který byl vychován s velkou podporou veřejných prostředků všech Jihočechů a přichází do profesionálních týmů, se z velké části vracely do podpory dalších mladých hráčů. Tam patří a odmítám, aby končily na platech hráčů v A týmech jako akciových společnostech nebo u agentů, kteří s hráči obchodují jako se zbožím.

Takto budu informovat zástupce Akademie.
 

Čt, 07.04.2022 - 13:54 Bc. David Hocke