Velký most přes Blanici ve Vodňanech opět slouží veřejnosti

Významná dominanta Vodňan, most přes řeku Blanici na staré výpadovce směr Písek a Strakonice, začala v úterý 30. května odpoledne opět sloužit veřejnosti. Elegantní vzhled s betonovými oblouky, který dobře zapadne do krajiny, unikátní konstrukce pomocí zavěšené lávky a hlavně bezpečnost. To jsou poznávací znamení mostu, do jehož kompletní rekonstrukce investoval kraj ze svého rozpočtu 36 milionů korun včetně DPH. Další dva a půl milionu přidalo město Vodňany.

U rekonstrukce staveb, které dlouhá léta slouží veřejnosti, je pro nás obzvlášť důležité, aby splňovaly ty nejpřísnější nároky na funkčnost, bezpečí i estetiku. Kvalitní architektura je totiž tím odkazem, který nám předali naši předkové a my jsme povinni ji zachovat i pro další generace,“ uvedl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba a upozornil na unikátní nové technické řešení konstrukce mostu.

Celá stavba trvala podle náměstka hejtmana pro oblast investic Tomáše Hajduška 230 dní. „Během necelých dvou stavebních sezon se podařilo most kompletně zrekonstruovat a zachovat přitom jeho jedinečný ráz, díky kterému je po právu dominantou města. Zároveň došlo k rozšíření vozovky na mostě na 6 m, což ještě zvýší bezpečnost dopravního provozu,“ upozornil Hajdušek. Jihočeský kraj podle něj za kompletní rekonstrukci mostu zaplatil celkem 36 milionů a město Vodňany dva a půl milionu. „Peníze od města byly využity na rekonstrukci stálého a slavnostního osvětlení i na výstavbu betonové lávky pro pěší,“ doplnil náměstek pro investice.

Původní most byl postaven v roce 1926. Díky zvolenému technickému řešení rekonstrukce se stává unikátním, a to především zásluhou předpjaté konstrukce mostu s železobetonovou lávkou vetknutou do římsy, kterou navrhla projekční kancelář Pris spol. s r.o. Brno.

Zhotovitel stavby: Sdružení stavebních firem SUPER-KRETE CZECH s.r.o. a SIMOST s.r.o.
Projektant stavby: Pris spol. s r.o. Brno
Doba rekonstrukce: 11. 7. 2022 - 30. 5. 2023