U Podolska na Orlíku hygienici vyhlásili dočasný zákaz koupání

Laboratorní rozbory v tomto týdnu ukázaly ve vodě odebrané v pondělí u Podolska na Orlíku velmi významné překročení hodnot III. stupně pro sinice a chlorofyl a, překročeny zde byly i limity pro další ukazatele. Do odvolání zde proto KHS Jihočeského kraje vyhlásila dočasný zákaz koupání. Všechny ostatní sledované lokality mají na pětistupňové škále kvality paradoxně jedničku, maximálně dvojku, jejich kvalita je tedy vynikající.

Problém tak v uplynulém týdnu nastal pouze u veřejného tábořiště Podolsko na Orlíku. „Podle dnešních výsledků aktuálního rozboru musíme konstatovat, že voda u Podolska je nebezpečná ke koupání a neodpovídá hygienickým požadavkům. Byly zde překročeny limitní hodnoty III. stupně pro ukazatele sinice a chlorofyl-a, byla překročena limitní hodnota ukazatele vodní květ a rozbory
ukázaly i sníženou průhlednost. Upozorňujeme veřejnost, že zde hrozí akutní poškození zdraví. Dne 23. 6. 2022 byl proto v této lokalitě vyhlášen dočasný zákaz používání povrchové vody ke koupání, který platí do odvolání,“
uvedla ředitelka KHS Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová. V této lokalitě proto budou v dalších dnech provedeny mimořádné kontrolní odběry, o jejichž výsledcích budou hygienici veřejnost informovat.

Co se týče dalších sledovaných lokalit, voda u autokempu Radava dostala jedničku, stejně jako voda v rekreačních rybnících Staňkovský rybník a Hejtman na Jindřichohradecku. Jedničku mají i vzorky vody, odebrané na Lipně u pláží v Černé v Pošumaví a v Lipně nad Vltavou, pouze voda u pláže v Horní Plané dostala dvojku a to s ohledem na vyhodnocení mikrobiologických ukazatelů za uplynulé koupací sezóny, dle aktuálního rozboru je voda zde vhodná ke koupání.

29.07.2022 Bc. David Hocke