Soutěže obcí Jihočeského kraje v třídění odpadů za rok 2021 už znají své vítěze

V prostorách zasedací místnosti Secese na českobudějovickém Krajském úřadu dnes proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků soutěží obcí Jihočeského kraje ve třídění odpadů, jejichž vyhlašovateli jsou Krajský úřad Jihočeského kraje a Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a.s. Zástupci obcí a měst, které v uplynulém roce 2021 nejlépe třídily odpad, si převzali ceny z rukou Martiny Filipové, ředitelky oddělení regionálního provozu EKO-KOM, a.s., a Mgr. Františka Talíře, prvního náměstka hejtmana Jihočeského kraje.

V roce 2021 tradičně probíhaly v Jihočeském kraji dvě soutěže - krajská soutěž Jihočeši třídí odpady 2021 (15. ročník) a Jihočeský okresní odpadový přebor 2021 (9. ročník). První soutěž je ještě rozdělena do 4 kategorií podle velikosti obcí a měst. V druhé soutěži, jak už název napovídá, soutěží obce a města ve třídění odpadů v rámci jednotlivých okresů Jihočeského kraje.

Do těchto klání bylo automaticky zařazeno všech 592 obcí, městysů a měst kraje zapojených v systému EKO-KOM. Výsledky soutěže pořadatelé vypočítali ze čtvrtletních výkazů o celkovém množství a druzích vytříděných odpadů, které obce pravidelně posílají do výše zmíněného systému. Byla hodnocena celková výtěžnost ve všech základních komoditách, tedy plastu, papíru, skla a kovů přepočítaná na 1 obyvatele. Další plusové body pak soutěžící obce dostávaly v doplňkovém hodnocení za jiné než nádobové sběry papíru, za oddělený sběr čirého skla, za sběr nápojových kartonů a za zajištění dostatečné a dostupné sběrné sítě (tj. pro kolik obyvatel obce nebo města slouží 1 průměrné kontejnerové hnízdo).

„Všem oceněným v soutěži obcí Jihočeského kraje ve třídění odpadu srdečně blahopřeji. Zároveň jim přeji hodně radosti, sil do další práce a děkuji za to, že jdou příkladem ostatním obcím na další cestě ke zvelebování našeho kraje,“ uvedl první náměstek hejtmana Talíř. Zároveň u této příležitosti vzpomněl na dobu, kdy žil v Itálii. „Ta země je krásná, skoro jako jižní Čechy. Ale rozdíl je právě v tom odpadovém hospodářství. Protože tam v určitých regionech můžete narazit na hory odpadků a to u nás není. Což zásadně mění kvalitu života, u nás samozřejmě k lepšímu,“ řekl Talíř. Zároveň vyzdvihl i význam této soutěže. „Ten vnímám zejména v motivaci pro další obce, které vidí, že třídění odpadu opravdu funguje a přináší konkrétní výsledky. Proto budu rád, když se do tohoto projektu v následných letech také aktivně zapojí a Jihočeský kraj je v případě jejich zájmu připraven všem podat pomocnou ruku,“ zdůraznil první náměstek hejtmana.

V kategorii do 499 obyvatel se v soutěži Jihočeši třídí odpady 2021 umístily obce Heřmaň, Nevězice a Kubova Huť. První dvě jmenované obec přebíraly ve stejném pořadí cenu i za rok 2020. 

V kategorii obcí, městysů a měst od 500 do 1 999 obyvatel vystoupali na pomyslnou bednu zástupci obcí Roudná, Putim a Albrechtice nad Vltavou. Z této trojice si obec Roudná oproti minulému ročníku polepšila a vyhoupla se na stupeň nejvyšší, tedy na 1. místo.

Ve třetí kategorii od 2 000 do 7 000 obyvatel převzalo gratulace město Trhové Sviny, městys Křemže a město Jistebnice. I v této kategorii máme skokana, a to hned o dvě příčky. Obyvatelé města Trhové Sviny loni v třídění odpadů přidali a posunuli tak své město ze třetího místa na zlatou příčku.

V kategorii největších jihočeských měst, tj. nad 7 000 obyvatel, vyhlašovatelé přivítali města Vimperk, Prachatice a Milevsko. Zajímavostí je, že tato trojice si zopakovala pořadí z předešlých ročníků 2019 a 2020. 

V soutěži Jihočeský okresní odpadový přebor 2021 vyhlásili pořadatelé tyto vítěze: v okrese České Budějovice město Trhové Sviny, obce Dívčice a Hůry, v okrese Český Krumlov obce Přední Výtoň, Mojné a Mirkovice, za Jindřichohradecký okres obce Polště, Horní Němčice a Hatín, v okrese Písek obce Heřmaň, Minice a Nevězice, za okres Prachatice obce Kvildu, Borovou Ladu a Kubovu Huť, v okrese Strakonice obce Chobot, Hoslovice a Myštice a v Táborském okrese obec Roudnou, město Soběslav a obec  Černýšovice.

V rámci slavnostního vyhlášení vítězů byla udělena ještě jedna cena - Ocenění za nejvýznamnější počin v oblasti nakládání, třídění a likvidaci odpadů v Jihočeském kraji za rok 2021 s finanční odměnou 20 000 Kč. Komise složená ze zástupců Krajského úřadu Jihočeského kraje vybrala ze všech kandidátů obec Dívčice. Díky snaze pracovníků obecního úřadu a aktivní účasti obyvatel obce na třídění odpadů se podařilo meziročně výrazně zvýšit množství vytříděných využitelných složek komunálních odpadů.

KONTAKT PRO MÉDIA
Lucie Müllerová, tisková mluvčí EKO-KOM, a.s.
E-mail: lucie.mullerova@ekokom.cz
Telefon: +420 602 186 205

07.09.2022 Bc. David Hocke