Soutěž Kraje pro bezpečný internet už zná své jihočeské vítěze

V pondělí 3. června ocenil náměstek hejtmana pro oblast školství Pavel Klíma úspěšné účastníky kvízů zaměřených na bezpečné chování na internetu, které jsou pořádány v rámci projektu Kraje pro bezpečný internet. Ten se v Jihočeském kraji koná letos už po třetí. Absolutním vítězem krajského finále Kvízu PLUS se stal Lukáš Horáček ze Střední odborné školy strojní a elektrotechnické ve Velešíně.

Mimo gratulací a hodnotných cen dostane Lukáš možnost reprezentovat Jihočeský kraj i na republikovém finále, které se bude konat 12. června a uskuteční se v české centrále společnosti Microsoft. Z vítězství měl student velešínské střední školy velkou radost i když to pro něj bylo překvapení. „O soutěži nám řekli učitelé, díky nim jsem se do soutěže přihlásil, a nakonec i vyhrál, což jsem vůbec nečekal,“
svěřil se Lukáš Horáček, který se prý počítači a programováním zabývá už od svých osmi let. Lukáš následně prozradil, že se do soutěže příští rok určitě přihlásí nejen on, ale i jeho sestra.

Projekt Kraje pro bezpečný internet je pořádaný pod záštitou Asociace krajů České republiky a klade si za cíl zvýšit informovanost o rizicích internetu a možnostech prevence. Jeho cílovou skupinou jsou vedle dětí a studentů také rodiče, pedagogičtí či sociální pracovníci
a senioři.

Mimo celoročně dostupných videí a e-learningových lekcí, vyhlašuje projekt pravidelně také soutěžní kvíz pro žáky a studenty základních a středních škol. Tento kvíz letos v Jihočeském kraji úspěšně absolvovalo 1210 žáků, což je o sto šest žáků víc než loni. Zapojilo se celkem 59 škol, z toho 23 základních a 36 středních.

V dalších letech by se soutěže mohlo zúčastnit daleko více dětí. Rád by toho dosáhl náměstek Klíma, který chce v příštím roce vyzvat k zapojení do projektu nejen krajem zřizovaná školská zařízení, ale také všech 500 jihočeských základních a středních škol. „Všichni bychom se měli umět v tom internetovém moři bezpečně pohybovat. Je to vlastně stejné, jako s automobilovou dopravou, jejíž masové rozšíření si vyžádalo stanovení jednotných pravidel silničního provozu. I ta je přece nutno z bezpečnostních důvodů dodržovat,“ zamyslel se náměstek Klíma a jako bývalý učitel a ředitel ocenil hravou formu, s jakou projekt děti učí bezpečnému chování na internetu.

03.06.2024 Bc. Hana Brožková