Rychlejší rozvoj dopravních spojení z Horního Rakouska do jižních Čech je prioritou, shodli se hejtmani Kuba a Stelzer

Jihočeský hejtman Martin Kuba navštívil v Linci hornorakouského zemského hejtmana Thomase Stelzera. Téma bylo jednoznačné: doprava. „S panem Stelzerem jsme se jednoznačně shodli na tom, že nutně potřebujeme atraktivní a funkční železniční trať Linec – České Budějovice - Praha. Spojení z jižních Čech do Rakouska je nesmírně důležité. Nutné je také zrychlit dostavbu dálnice na rakouské straně. Dopravní osy mezi našimi zeměmi musí být dokončeny co nejdříve. V ekonomicky náročných časech je to prostě nezbytné,“ řekl Martin Kuba. Stejný názor sdílí i hornorakouský hejtman Stelzer: „Je to klíčové téma, jak pro jižní Čechy, tak pro nás. Potřebujeme řešení, jak nasměrovat dopravní toky správným směrem.“

frw

Důležitou roli v rozšíření dopravního spojení mezi jižními Čechami a Rakouskem hraje rozšíření dálnice S10. „Na české straně intenzivně pracujeme na dálnici až k hranici. Nejpozději v roce 2026 bude dokončen úsek až do Dolního Dvořiště. Obchvat Českých Budějovic na naší D3 otevřeme letos v prosinci,“ upřesnil Kuba. Oproti tomu v Horním Rakousku je dosud nedokončený 16 kilometrů dlouhý úsek mezi Freistadtem a státní hranicí. Ten je rozdělen na dvě části: úsek Sever A od současného konce S10 u Freistadtu až po Rainbach, který bude dokončen v polovině roku 2027, a úsek Sever B od Rainbachu až ke státní hranici u obce Wullowitz. ASFINAG (rakouská společnost zodpovědná za financování, výstavbu, údržbu a provozování rakouské sítě dálnic a rychlostních silnic) investuje do výstavby této části dálnice 346 milionů eur.

Stejně důležité jako rozšíření S10 je zatraktivnění železniční tratě Linec – České Budějovice. „V tomto ohledu nás bohužel ministryně dopravy a ÖBB (rakouské spolkové dráhy) nechávají na holičkách, v současné době neexistují žádné konkrétní plány,“ řekl hejtman Stelzer. Přitom je trať Linec – Praha důležitou osou v transevropské síti a rozšířením by se část nákladní dopravy mohla přesunout na železnici. Šance na zlepšení ale existuje. Podle ÖBB se s českou stranou pracuje na přeshraniční studii, která by měla přinést dlouhodobou strategii pro železniční dopravu z Lince přes České Budějovice až do Prahy.

25.07.2024 Bc. David Hocke