Rok 2023 je v jižních Čechách nabitý akcemi

Pro všechny, kdo nedočkavě vyhlíží letošní zajímavé události na území Jihočeského kraje, připravila Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) seznam tradičních, kulturních, gastronomických nebo sportovních akcí. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program včetně TOP akcí a novinek.

Do diáře si určitě zapište již 25. březen, kdy se uskuteční velkolepá rekonstrukce historické Bitvy u Sudoměře. Po celý den bude zajištěna zábava na místním tržišti s tradiční hudbou a tancem, sokolníky či ukázkami historického šermu.
Mezi oblíbené události patří Selské slavnosti v Holašovicích. Staročeský řemeslný jarmark se uskuteční od 21. do 23. července v kulisách malebných holašovických statků již po čtyřiadvacáté. Pro návštěvníky bude připraven bohatý kulturní program, více než 220 stánkařů a také kyvadlová doprava z Českých Budějovic a zpět. Prezentují se dobová lidová řemesla, rukodělný um a další ukázky lidové tvořivosti zlatých českých ručiček.

Díky slavnostem Dotkni se Písku se celé město od 9. do 11. června zaplní hudbou, tancem, divadlem, historií a další zábavou. Těšit se můžete na koncerty, nebudou chybět ani degustační a drink zóny. Na své si přijdou všichni od těch nejmenších, až po ty dříve narozené, stejně tak milovníci dobrého jídla a pití, vegetariáni i bezlepkáři.

S létem se 25. a 26. srpna České Budějovice rozloučí multižánrovým festivalem Město lidem, lidé městu. Místní ulice a Sokolský ostrov zaplní vůně vybraných gastronomických dobrot, pražené kávy a čerstvých květin. Kromě návštěvníků se ukážou i akrobaté, zpěváci, muzikanti, herci, artisti, malíři, kuchaři, baristi, kadeřníci, floristi, návrháři, architekti nebo sportovci.

Jednou ze zajímavých červnových akcí na Lipensku je určitě Inscenace pašijových her v Hořicích na Šumavě. Mezi 9. a 11. červnem se tak stanou jedním z nejdůležitějších center křesťanských tradic v Evropě a sjedou se zde ti největší znalci z 15 států celé Evropy.

Už v loňském roce se nad historickým centrem Krumlova poprvé představili a obdiv návštěvníků i místních sklidili novodobí provazochodci v rámci Highline Festivalu Český Krumlov. Historické centrum města bude během 21. až 25. června i letos propleteno deseti výškovými lajnami o délce až 270 metrů, na programu jsou závody i exhibiční přechody nad městem, v Městském parku bude několik tzv. trickline s ukázkami akrobatických kousků, uskuteční se workshopy pro veřejnost a další doprovodný program.

Český Krumlov bude také v prázdninovém období znít v rytmu Mezinárodního hudebního festivalu, jehož již 32. ročník přivítá desítky zahraničních interpretů a stovky českých hudebníků, zpěváku a tanečníků. Doprovodný program nazvaný Festivalová zóna nabídne v Klášterní zahradě multižánrové koncerty, výtvarné, pohybové i vzdělávací aktivity zdarma. Na vystoupení hudebních kapel pod širým nebem se také můžete těšit mezi 20. a 21. květnem, kdy Majáles Vimperk svými rytmy rozezní místní letní kino.

Vaše chuťové pohárky určitě 6. května potěší gastronomický festival Street Food Festival Třeboň v historickém centru města. Těšit se můžete na mix chutí světových kuchyní, ale i té české, dorazí i tolik oblíbené food trucky. K dobrému jídlu patří samozřejmě i skvělé víno či pivo z malých pivovarů. K sladkému zase jen ta nejlepší výběrová káva.
Neopakovatelný gastronomický zážitek při snoubení pokrmů a vín s příjemnou atmosférou v historických prostorách prachatické renesanční radnice nabídne Eno-gastronomická přehlídka 9 až 10. června. Na arkádovém nádvoří bude tradičně nainstalováno kuchařské studio, kde budou mistři kuchaři předvádět a moderovat své kuchařské umění – pokrmy a speciality ze sýrů a ryb.

Sochy z písku, spousta zábavy, koncertů a pouličních divadel. To je festival dětské radosti Pískoviště 2023, který se koná 12. až 14.května v Písku. Souběžně zde na začátku sezony vznikají pod rukama sochařů obří pískové sochy zdobící náplavku až do pozdního podzimu. Sochy z písku v Písku v samém centru historického klenotu na náplavce u nejstaršího kamenného mostu v Česku jsou skvělou podívanou pro děti i dospělé.

ds

Aktivní turisté uvítají tradiční zahájení turistické sezony 20. května v Jindřichově Hradci. Přes kopec na Hradec není závod v pravém slova smyslu, kde by šlo o čas, ale jde hlavně o to, aby si všichni užili aktivní příjemné odpoledne. Za to nadšenci rekreačního triatlonu si přijdou na své při jubilejním 40. ročníku závodu Betonový muž a žena, který se koná 26. srpna na Vlkovské přehradě u Veselí nad Lužnicí.

Mezinárodní rallye veteránských a sportovních vozidel se rok od roku těší čím dál větší popularitě. Spojení elegance klasických aut se ženskou krásou, mužským šarmem, malebnou jihočeskou krajinou a věhlasnými památkami přiláká na start až 150 posádek z mnoha koutů Evropy. South Bohemia Classic je společenská akce milovníků automobilové historie s neopakovatelným sportovním nábojem. Na projížďku po klikatých jihočeských silničkách v kulisách panenské přírody se přijďte podívat od 8. do 9. září.

gfr

V jižních Čechách se určitě nudit nebudete. Důkazem jsou i desítky akcí, které zaplňují celý letošní rok. Pro jejich přehled určitě navštivte web bit.ly/topakce2023_jiznicechy, kde si každý vybere zrovna tu svou. Těšíme se na vás v jižních Čechách!

08.03.2023 Bc. David Hocke