Rčení, že řemeslo má zlaté dno, bylo dnes povýšeno na diamantové

Ustálené rčení, že řemeslo má zlaté dno, bylo dnes povýšeno na diamantové. Taková je nyní po řemeslnících poptávka. Náměstek hejtmana pro školství Pavel Klíma na to upozornil během zahajovacího ceremoniálu 27. ročníku veletrhu Vzdělání a řemeslo. Největší přehlídka středních škol a učilišť v jižních Čechách se koná od čtvrtka 3. do soboty 5. listopadu na českobudějovickém výstavišti.

Cílem veletrhu podle Klímy je pomoc orientovat se žákům osmých a devátých tříd v nabídce středních škol, středního odborného vzdělávání i učňovského školství. „Jihočeský kraj zřizuje 72 středních škol a řemeslné obory jsme nikdy neupozaďovali. Naopak se je snažíme neustále podporovat a žáky na ně nalákat. Všichni si totiž dobře uvědomujeme, jaká je po šikovných řemeslnicích poptávka. A pokud tento veletrh pomůže mladým lidem zvolit si správné řemeslo již v 15 letech, je to pro nás pro všechny v podstatě jako trefit bingo,“ zdůraznil náměstek hejtmana.

Expozice škol najdou návštěvníci na českobudějovickém výstavišti převážně v pavilonu T1. Některé se tu pravidelně prezentují s významnými zaměstnavateli z jihočeského regionu, se kterými dlouhodobě spolupracují. Výhodou je, že mladí lidé tak mají možnost díky studiu získat praxi i pracovní uplatnění po ukončení školy. V ostatních pavilonech se pak koná zhruba 20 studentských soutěží, některé i celostátního charakteru.

03.11.2022 Bc. David Hocke