První náměstek hejtmana Talíř při slavnostním otevření: Tvrz v Tiché bude letos jednou z hlavních turistických novinek na jihu Čech

Bude jednou z hlavních turistických novinek letošní sezóny na jihu Čech. A sloužit by zároveň také měla, vzhledem ke své poloze na česko-rakouské hranici, k přeshraničnímu setkávání a prohlubování spolupráce mezi oběma státy. První náměstek hejtmana František Talíř to řekl během slavnostního otevření tvrze v Tiché nedaleko Dolního Dvořiště na Českokrumlovsku pro veřejnost. Akce se konala v pátek 1. července.

„Zpřístupnit takovouto památku se nepodaří každý rok a smekám přede všemi, zejména sdružením Hrady na Malši, kteří se zasloužili o její renovaci a doslova kámen po kameni ji dávali dohromady,“ zdůraznil Talíř. „Těší mě, že jsme se, coby kraj, na tomto ušlechtilém projektu mohli podílet,“ dodal.

Jedinečnost tvrze v Tiché potvrdil i předseda sdružení Hrady na Malši Radek Kocanda. „Jedná se o nejjižnější hradní rozhlednu v České republice a jedinou stavbu svého druhu, kterou u nás mohou lidé navštívit,“ vysvětlil Kocanda.

Předseda sdružení Hrady na Malši zároveň připomněl, že rekonstrukce tvrze, jejíž hradní věž je vysoká 28 metrů, trvala 14 let a náklady činily 38 milionů korun. Více než dvěma miliony přispěl Jihočeský kraj.

Tvrz v Tiché je součástí Zemské cesty, která vede od Dunaje do Českých Budějovic a je na ní 17 českých a rakouských hradů. Více informací naleznete na www.hradynamalsi.cz, kde najdete i seznam kulturních akcí pořádaných přímo ve středověkém prostředí.
 

11.07.2022 Bc. David Hocke