Karate je v jižních Čechách oblíbeným a vyhledávaným sportem hlavně mezi mládeží, která pravidelně jezdí reprezentovat na prestižní mezinárodní soutěže. Z Bechyňského oddílu se v minulosti prosadili například bratři Tomáš a Martin Hánovi, kteří byli oceněni v anketě Sportovec roku Jihočeského kraje. O důležitosti sportu svědčí i fakt, že na slavnostním zahájení hrálo japonské bojové umění jednu z hlavních rolí. Olympijskou vlajku přinesl tým mladých karatistů a slavnostní slib sportovců přečetla svěřenkyně TJ Karate České Budějovice Dominika Suchá.
O čtrnáct hodin později už stála Dominika Suchá na tatami a snažila se ze sebe vydat to nejlepší nejen před rozhodčími, ale také před početným zástupem fanoušků. Právě tato disciplína ale nepatří mezi její oblíbené. „Já se specializuji spíše na zápas. Katou se moc nezabývám. Zároveň si ale myslím, že právě cvičení sestavy ukazuje to pravé karate.“ Ve své úvodní disciplíně na Olympiádě dětí a mládeže skončila sedmá, ale zklamaná rozhodně nebyla. „V úterý si v boji věřím na prvenství.“
Ani ostatní zástupci jihočeského kraje nepatřili mezi hlavní favority, asi i proto se ve svých hlavách více soustředili především na zápas. Odprostili se od trémy a překvapili nejen trénéry, ale i sami sebe. Dvě zlaté medaile si Jihočeský kraj připsal v kategorii starších žáků a žákyň. Nathalie Petříková a Martin Koupal tak poprvé okusili pocit vítězství na mládežnické olympiádě. „Doufali jsme, že by se nám mohlo dařit, ale se dvěma zlatými se určitě nepočítalo. Myslím si, že dva nejcennější kovy budou mít pro Jihočeský kraj velký význam v celkovém hodnocení výprav. Kategorie kata přitom nejsou naše dominantní disciplíny. Nejdůležitější den je pro nás úterý, kdy nás čekají zápasy kumite,“ zhodnotil první soutěžní den trenér Miroslav Hýsek. Ke dvěma zlatým přidali karatisté domácího kraje ještě další dva cenné kovy. Finále dorosteneckých týmů přineslo stříbro a bronz.
Autor: Matouš Klíma