Počet návštěvníků jižních Čech s karavany se za dva roky zdvojnásobil. Přijeďte i vy!

Obliba cestování v karavanu stále roste. Díky tomu se dál rozšiřuje infrastruktura a celkově se výrazně zvyšuje počet těchto návštěvníků. Platí to i pro jižní Čechy, kde aktuálně funguje přes 70 karavanových stání s kapacitou až patnáct set osob. Zkvalitnění služeb značně pomohl také dotační program Jihočeského kraje.

Výhody tohoto typu cestování jsou jasné – může být levnější, je flexibilnější, cestujete ve svém a můžete toho zvládnout víc. K tomu však potřebujete patřičné zázemí. To se v jižních Čechách výrazně zlepšuje, a to i díky dotačnímu programu Jihočeského kraje na vznik nových a modernizaci stávajících karavanových stání. Za dva roky se zdvojnásobil počet turistů volících tento styl cestování. Souhrnně tedy region může nyní nabídnout 70 karavanových stání s kapacitou až 1500 osob.

S karavanem lidé dokážou procestovat jižní Čechy a užít si je úplně dokonale. Nabídka karavanových stání, a i doplňkových služeb stále roste, což je velmi důležité. Kempy jsou napojené na stezky na kole či pěšky, a navíc jsou nedaleko turistických cílů. Dá se tak pohodlně poznávat jihočeská krajina, užívat volný čas, relaxovat nebo jen tak vyrazit do lesa na houby nebo borůvky,“ navrhuje Petr Soukup, ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR).

A kam správně zaparkovat svůj obytný automobil? Vyhrazená jsou pro ně místa třeba u Velkého rybníku v Trhových Svinech, dále u restaurace U Mostu v Nové Peci, na Stellplatz v Horních Dvorcích, na Hluboké či ve Slapech u Tábora. Určený prostor pro zaparkování je však i ve větších městech, a to konkrétně v Prachaticích, Jindřichově Hradci, Českém Krumlově či Písku.

Odstavit karavan můžete také u hráze přehrady Orlík, u Podolského mostu, na koupalištích v Horní Stropnici nebo Soběslavi, u Terčina údolí nebo v Golf Bechyně. Samotnou kapitolou jsou dvě oblasti, ke kterým kempování přirozeně patří. Jsou jimi Třeboňsko s možnostmi stání u Suchdola nad Lužnicí, Chlumu u Třeboně, Třeboně samotné či ve Staňkově a Stráži nad Nežárkou.

Užít si kempování a karavaning můžete také na Lipensku. Tam jsou pro to ideální podmínky, navíc tamní vodní nádrž je lákadlem sama o sobě. Kempy vítající karavany jsou například ve Frymburku, v Černé v Pošumaví, v Horní Plané i v Lipně samotném.
Vaši letní dovolenou v obytném voze nebo karavanu si nejsnáze naplánujete na webu bit.ly/Karavanem_po_jižních_Čechách, kde je kompletní přehled míst, kde jsou na tyto turisty připravení.

17.07.2024 Bc. Hana Brožková