Písek láká na procházku po betlémech, ve Strakonicích zazpívá Blanarovičová

V Písku si v adventním čase můžete udělat příjemnou procházku po betlémech, a ještě za to získat odměnu. Vánoční trhy se chystají nebo už začaly na zámku v Blatné, na strakonickém hradě i ve Vodňanech. Někteří se již nyní mohou těšit na velký novoroční ohňostroj v Protivíně.

Sváteční atmosféra už je cítit na každém kroku. Platí to také na Písecku, Blatensku, Strakonicku a Vodňansku. Konají se tam adventní trhy a další předvánoční akce. Naladit se můžete nejen v místě, kde to znáte, ale bohatý program vás může nalákat i k příjemnému výletu do jiného města.

Každý víkend už od konce listopadu se na zámku v Blatné pořádají trhy přímo na nádvoří. Využít je možné také ekologické kluziště a zájemci si užijí vánoční prohlídky zámku. A nikdo nemůže odjíždět domů, aniž by se neprošel zasněženým parkem, kde se pasou daňci a žijí alpaky.

Hradní vánoční trhy, to je od 8. do 10. prosince velké lákadlo ve Strakonicích. „V sobotu od 18 hodin bude mít na prvním nádvoří koncert Iveta Blanarovičová. Druhý den od 10 hodin zahrají pohádku s efekty,“ pozval produktový manažer oblasti Martin Slavík.

V gotickém parkánu, na centrálním náměstí i v hlavním parku v Písku jsou postaveny betlémy z různých materiálů, například betlém ze slámy nebo klasický ze dřeva. Procházka po píseckých betlémech je letos doplněná o hru. Na webu www.hry.piseckem.cz najdete podrobnosti. Nicméně stačí projít všechny betlémy, dostanete v Infocentru Písek malou odměnu, a ještě budete ve hře o hodnotné ceny. Vánoční řemeslné trhy se ve městě konají od pátku 15. do neděle 17. prosince a zvou na historický kolotoč, zabijačkové pochoutky či cukroví. V píseckém infocentrum zároveň až do Vánoc pokračuje prodej dárků z regionu. Najdete tam třeba ozdoby, háčkované hračky nebo dřevěné dárky.

Pohádkové víly už od 17. listopadu dělají společnost v Pohádkové kovárně v Selibově na Písecku. Kovárna je v zimním kabátu a vánoční tvoření v dílničkách může být tím pravým adventním programem. Koho spíše láká Česká mše vánoční v podání píseckého komorního orchestru PIKO, ten by měl vyrazit do Písku, Čížové či Protivína, kde se tato vystoupení uskuteční.

Krampusové už prošli centrem Vodňan, ale tím předvánoční program ve městě neskončil. Divadlo Já to jsem se svým Vánočním příběhem, dále vystoupení Žesťového kvintetu nebo pěvecký sbor Mendík. To je nabída, která je nachystaná na stříbrnou adventní neděli 17. prosince na náměstí Svobody.

Kdo už nyní plánuje kromě Vánoc také čas na Silvestra či Nový rok, inspirací mu může být návštěva hradu Helfenburk, kde na tyto dny plánují prohlídky. „V Protivíně 1. ledna 2024 od 18 hodin bude i tradiční ohňostroj, který je jedním z největších v kraji,“ doplnil manažer oblasti Martin Slavík.

08.12.2023 Bc. David Hocke