Otevření nového odběrového centra pro dárce krve přilákalo desítky dobrovolníků

V Nemocnici Strakonice, a.s., bylo ve středu 28. srpna slavnostně otevřeno nové odběrové centrum pro dárce krve. Toto nové zařízení, které vzniklo jako odloučené pracoviště Transfuzního oddělení Nemocnice České Budějovice, a.s., nabízí dárcům krve ze Strakonicka možnost darovat krev bez nutnosti dojíždění do krajského města.

Hned první den provozu přišlo krev darovat okolo 50 dobrovolníků. Spotřeba transfuzních přípravků neustále roste, ale počet dárců krve klesá. Důvodem je nepříznivý demografický vývoj. Krev lze darovat do věku 65 let, ale kvůli stárnutí populace postupně končí starší generace dárců a mladší přibývají nedostatečně. „Otevření nového odběrového centra ve Strakonicích je výsledkem skvělé spolupráce s vedením Nemocnice Strakonice. Dárci krve ze Strakonicka a Prachaticka už nemusí cestovat do Českých Budějovic a mohou využít komfortního zázemí ve Strakonicích,“ uvedl primář Transfuzního oddělení Nemocnice České Budějovice, MUDr. Vít Motáň.

„Nemocnice Strakonice je plně zásobena krví z českobudějovického Transfuzního oddělení. V minulém roce využila pro své pacienty přes 2 000 transfuzních přípravků, které byly připraveny právě kolegy v Budějovicích,“ vysvětlil ředitel strakonické nemocnice, MUDr. Bc. Tomáš Fiala. MBA. Odběrové centrum ve Strakonicích vzniklo v areálu nemocnice v budově bývalých skladů. Nevyužitý prostor se proměnil na moderní odběrové centrum s veškerým potřebným vybavením a zázemím pro zaměstnance i dárce.

Díky spolupráci obou nemocnic mají nyní dárci krve ze Strakonicka mnohem snadnější přístup k odběrům. „Věříme, že zájem bude nadále růst, a doufáme, že lepší dostupnost přivede i prvodárce, kteří se stanou pravidelnými dárci,“ dodal primář Motáň.

Odběrové centrum ve Strakonicích je pod správou Transfuzního oddělení Nemocnice České Budějovice. Odebíraná krev bude zpracována na koncentráty erytrocytů, krevních destiček a plazmy, které jsou využívány napříč různými medicínskými obory. „Každý dárce krve pomáhá zachraňovat životy. Věřím, že nové odběrové centrum bude přínosem nejen pro samotné dárce, ale především pro jihočeské pacienty, kteří tuto krev potřebují,“ uzavřel ředitel Nemocnice České Budějovice, MUDr. Ing. Michal Šnorek, Ph.D.

Nové odběrové centrum pro dárce krve ve Strakonicích je v provozu každou středu dopoledne. Zájemci o darování krve se mohou objednávat na telefonních číslech 387 873 333-5. V budoucnu se plánuje i zavedení internetového rezervačního systému, který usnadní proces přihlášení na odběr.

29.08.2024 Bc. David Hocke