Opařany nekončí, řekl hejtman Kuba po jednání s ministrem zdravotnictví Válkem

Bylo by škoda rušit takové zařízení, jakým je Dětská psychiatrická nemocnice Opařany na Táborsku. Shodli se na tom hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Ten do Jihočeského kraje přijel také proto, aby o dalším fungování zařízení informoval média. 

Opařany nekončí. To je klíčová zpráva pro všechny rodiče a děti nejen z Jihočeského kraje. Přímo na místě jsme se mohli přesvědčit nejen o tom, že stávající vedení má jasný plán na budoucí rozvoj tohoto zařízení a s ředitelem nemocnice Michalem Goetzem chceme jako Jihočeský kraj řešit možnosti, jak v tomto rozvoji pomoci. Třeba v podpoře zdejšího unikátního školského zařízení, které kraj zřizuje,“ informoval hejtman Martin Kuba a poděkoval celému týmu opařanské nemocnice za vysoce specializovaný přístup. „Je třeba si říct, že podobné zařízení nevybudujeme tak, že postavíme dům a dáme do něj postele na které si někdo lehne. V případě Opařan se jedná o organizaci postavenou na práci lidí a jejich vynikající organizaci,“ dodal hejtman a pochválil místní zaměstnance za to, že mají jasnou představu, jak zdravotnické zařízení dál rozvíjet.   

K poděkování se připojil také ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, jako zástupce organizace, která toto zdravotnické zařízení zřizuje. „Spolupráce vedení kraje a nemocnice je naprosto ukázková. Chtěl bych jim poděkovat za práci, kterou tu společně odvedli. Léčebna zde rozhodně musí zůstat. Je pro nás důležité, aby kvalita péče odpovídala tomu, co obnáší moderní pedopsychiatrie třetího tisíciletí a aby se děti vracely v co nejvyšší kvalitě zpět do života. A to se tady opravdu daří," uvedl ministr zdravotnictví.

Nemocnici ještě nedávno hrozilo zrušení z důvodu nedostatku kvalifikovaného personálu. Chyběli zde atestovaní dětští psychiatři, z nichž v zařízení zůstaly jen ředitelka a primářka. Obě dvě však loni v prosinci odešly do důchodu. Nemocnici se nakonec podařilo sestavit tým šesti lékařů, kteří v ní nyní pracují.

Opařanská nemocnice má 60 lůžek, což představuje 13 procent z celkového počtu pedopsychiatrických lůžek v České republice. Přibližně 50 procent hospitalizovaných pacientů ve věku od tří do 18 let je z Jihočeského kraje. Za rok zařízení léčí na lůžkách a v ambulancích kolem tisícovky dětí z celé republiky. DPN se loni stala vítězem projektu Kvalitní a bezpečná nemocnice 2021. Cenu uděluje Česká společnost pro akreditaci ve zdravotnictví.

Areál nemocnice je v barokním komplexu bývalého opařanského zámku, což byl původně od počátku 18. století jezuitský klášter. Po několika majetkových změnách začal provoz psychiatrické léčebny pro dospělé v září 1887. Psychiatrickou péči pro dospělé v roce 1924 nahradila dětská psychiatrie.
 

07.06.2022 Bc. David Hocke