Odstartoval 1. ročník soutěže O pohár hejtmana Jihočeského kraje. Utkají se o něj volejbalové týmy středních škol z celého kraje

Jihočeské děti musí mít dostatek příležitostí ke sportovnímu vyžití. Všechny a bez rozdílu. Jen tak se sport stane přirozenou součástí jejich života. To je názor hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby, který proto hodlá využít všechny způsoby, jak mladým Jihočechům sport co nejvíce zpřístupnit. Jednou z cest je první ročník krajské soutěže ve volejbale pro studentky a studenty jihočeských středních škol. Ten slavnostně odstartoval ve středu 12. října 2022 v prostorách sportovní haly Základní školy O. Nedbala v Českých Budějovicích. Potrvá až do dubna a zapojí se do něj smíšená volejbalová družstva ze středních škol a víceletých gymnázií Jihočeského kraje. 

„Nápad na uspořádání celokrajské soutěže ve volejbale se zrodil už při plánování programu krajských voleb v roce 2020. Jednou z našich priorit byly právě projekty, které umožní, aby se sport stal v největší možné míře přirozenou součástí života mladých lidí. Dneska je totiž problém je k tomu sportu dostat. Spousta z nich sedí u počítačů a motivace k zdravému pohybu chybí. Hledali jsme sport, do kterého by se mohli zapojit v co nejvyšší možné míře, potkají se při něm kluci s děvčaty a změří mezi sebou síly v rámci celého kraje. Volba padla právě na volejbal, který do jižních Čech prostě patří. Vždyť VK Jihostroj je dlouhodobě velmi úspěšný klub,“ vysvětlil hejtman Martin Kuba, který jen zalitoval toho, že realizaci celé akce zbrzdila covidová léta. Zároveň poděkoval za organizaci VK Jihostroj České Budějovice a ubezpečil, že prvním ročníkem tato celokrajská akce zdaleka nekončí. Jihočeský kraj je připraven ji podpořit i v dalších letech. 

Podporu Jihočeského kraje kvituje s povděkem prezident VK Jihostroj Jan Diviš. „V době, kdy jsem na střední škole studoval já, probíhaly tam volejbalové hry úplně běžně, což se pak přerušilo. Jsem opravdu rád, že díky podpoře pana hejtmana jsme je mohli začít zase organizovat. Pro mládež je to pozitivní a pro volejbal je to dobrá reklama,“ uvedl prezident Diviš s tím, že v současné době dozrávají v jižních Čechách nadějné mladé talenty, které mají šanci uspět i profesionálně. 

První ročník sportovního klání O pohár hejtmana Jihočeského kraje ve volejbale středních škol pro školní rok 2022/2023 potrvá až do dubna 2023. Soutěžit budou smíšená družstva jihočeských středních škol a víceletých gymnázií ze všech okresů Jihočeského kraje. Ze sedmi okresních kol pak postoupí ti nejlepší do dvou krajských kol, kde to nejlepší družstvo získá putovní pohár hejtmana.  

12.12.2022 Bc. David Hocke