Nový kriminální seriál Místo zločinu České Budějovice? Další důvod, proč navštívit krásné jižní Čechy

 Nový kriminální seriál Místo zločinu České Budějovice představili tvůrci jihočeským divákům v pondělí 12. prosince v prostorách Biografu Kotva. Slavnostní předpremiérou třetího dílu nazvaného Anděl v laguně zvou všechny příznivce kriminálního žánru na celkem třináctidílnou sérii, která na obrazovkách České televize odstartuje 2. ledna 2023. Vznik seriálu podpořil Jihočeský kraj téměř milionem korun. Také díky této dotaci se mohou diváci těšit na krásné záběry známých i méně známých míst jihočeského regionu. 
 
„Je velmi dobře, že Jihočeský kraj může audiovizuální tvorbu podpořit, protože je to jeden ze způsobů, jak návštěvníky upozornit na krásy jižních Čech. A to nejen Českých Budějovic, ale třeba i Tábora, Třeboně, Borových Lad či celé Šumavy. Zde všude se seriál natáčel a já věřím, že záběry těchto míst k nám přilákají další návštěvníky,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro kulturu Pavel Hroch a ocenil tvůrce seriálu za to, že dokázali v našem klidném a relativně bezpečném kraji nalézt dostatek inspirace pro děj seriálu s kriminální tematikou. 
 
Že to nebylo jednoduché, potvrdil i jeden ze scénáristů seriálu Martin Bezouška, kterého krása jižních Čech okouzlila natolik, že se sem během natáčení seriálu přestěhoval natrvalo. „Skutečný příběh tohoto dílu, který pojednává o loupežích bankomatů, se neodehrával jen v jižních Čechách, ale i v dalších krajích a měl dokonce přesah, pokud si dobře vzpomínám, i do zahraničí,“ upozornil scénárista tohoto dílu Martin Bezouška a přiznal, že se mu celá série mimořádně líbí. A to i přes pověstnou scénáristickou skepsi. „Filmařský tým je dobrý a záběry jižních Čech jsou krásné, což jako čerstvý místní obyvatel umím ocenit,“ dodal Bezouška a poděkoval Jihočeskému kraji za finanční podporu a místní policii za odbornou pomoc.  
 
Seriál bude nabitý dějem i podle jihočeského policejního mluvčího Jiřího Matznera. „V žádném případě nemůžeme děj seriálu prozrazovat. Můžeme jen z naší policejní praxe potvrdit, že jsme skutečně zažili vytrhávání bankomatů pomocí dodávek a pomocí terénních vozidel. Stejně tak, jako případ, kdy pachatelé, kteří se bankomatu zmocnili, pak ještě na silnici sypali kovové ježky, aby znemožnili pronásledování,“ uvedl Matzner. Uvedl ještě, že se sám těší na to, jak se filmaři poprali s vykreslením našeho poměrně klidného regionu jako místa plného zločinu. 
 
A že bude nač se těšit, o tom je přesvědčen i jeden z hlavních protagonistů seriálu, herec Leoš Noha, který ztvárnil kapitána Michala Hudce. „Seriál je opravdu pěkný a natáčení v jižních Čechách nezapomenutelné. V seriálu hrají dobří herci, minimálně za jednoho se mohu osobně zaručit,“ uzavřel se smíchem Noha. 
 

13.12.2022 Bc. Hana Brožková