Nemocnice Písek zpřístupní v říjnu výstavu „Kojení předčasně narozených dětí“

Nemocnice Písek nabídne veřejnosti pohled do problematiky kojení předčasně narozených dětí. Na celý říjen se v ní zastaví putovní výstava s jedinečnými fotografiemi novorozenců, kterou připravila nestátní nezisková organizace Nedoklubko. Expozice bude přístupná v proskleném tubusu k Pavilonu Q.

Výstavu „Kojení předčasně narozených dětí“ tvoří deset velkoformátových fotografií, zachycujících kojení a další možnosti výživy předčasně narozených dětí. Jejich autorkou je Silvie Valoušková, s níž Nedoklubko na expozici spolupracovalo. Naučný význam výstavě přidává text, který je součástí každého snímku a upozorňuje na problematiku kojení předčasně narozených dětí stejně jako na možnost dárcovství mateřského mléka. 

„S výstavou cestujeme napříč celou republikou už druhým rokem. Navštěvujeme s ní perinatologická centra, s nimiž spolupracujeme, a rozšiřujeme tak osvětu k péči o předčasně narozené děti,“ uvedla Lucie Žáčková, ředitelka Nedoklubka.

Právě perinatologická centra jsou určena k odborné péči o předčasně narozené děti. „Mezi zařízení, která vedle běžné porodní péče zajišťují i vysoce specializovanou péči o riziková a patologická těhotenství, rizikové porody a předčasně narozené děti od 32. týdne těhotenství, patří i Nemocnice Písek. Je jedinou okresní nemocnicí na jihu Čech, kde funguje akreditované Perinatologické centrum intermediární péče. Poskytuje maximálně šetrnou péči o nedonošence nebo děti s vrozeným onemocněním. Novorozence po porodu ošetřují dětské sestřičky, při komplikacích pak zkušení lékaři – neonatologové, kteří se mohou spolehnout i na Jednotku intenzívní péče pro nedonošence,“ řekl předseda představenstva Nemocnice Písek Jiří Holan.

Písecké perinatologické centrum, zejména neonatologické oddělení nemocnice, spolupracuje už léta s nestátní neziskovou organizací Nedoklubko, která podporuje rodiny předčasně narozených dětí: rodičům zajišťuje informace o péči, u veřejnosti šíří osvětu a pro nedonošence připravuje nejrůznější předměty, které pomáhají jejich vývoji. Například Chobotničky pro kulíšky – háčkované barevné chobotničky, jejichž chapadla připomínají předčasně narozeným dětem pupeční šňůru a pomáhají simulovat jejich přirozené vývojové prostředí.

27.09.2024 Bc. David Hocke