Nejvíce Čechů jezdí na dovolenou do jižních Čech. Podílí se na tom i zvýšený počet kempovacích míst

Jihočeský kraj přilákal i ve druhém čtvrtletí roku 2024 významný počet turistů, jejich podíl na celorepublikovém počtu přenocování činil téměř 6,8 %. Domácí návštěvníci tvořili až 76 % počtu přenocování, resp. počet nocí, který strávili na jihu Čech. Jihočeský kraj si tak nadále udržuje svou dominanci v počtu přenocování domácích návštěvníků, kde se umístil na 1. místě.

Naznačují to data z veřejné databáze Českého statistického úřadu (ČSÚ) sledující návštěvnost hromadných ubytovacích zařízení. Průměrná délka pobytu v kraji mírně překračuje celorepublikový průměr, když se u nás hosté zdržují v průměru 2,35 noci.
Tato čísla potvrzují nejen sílu značky Jižní Čechy, ale také dobré jméno, oblibu a důvěryhodnost našeho regionu mezi návštěvníky. To je velmi významné pro budoucnost. Současně ovšem dál pokračujeme v efektivní a koncepční podpoře cestovního ruchu tak, aby čísla nadále rostla,“ uvedl František Talíř, náměstek hejtmana Jihočeského kraje. Jednou z takových aktivit je podpora kempingu a karavaningu, která začala intenzivně v posledních letech. „Spousta lidí touží cestovat, a kempování nebo využívání karavanů je pro ně velmi dobrou alternativou, jak cestovat nezávisle. Pro další je to životní styl. Každopádně platí, že podpora výstavby nových míst karavanového turismu v jižních Čechách pomohla, nyní jich u nás na jihu najdete více než sedmdesát. Už jen proto, že se díky tomu daří návštěvníkům našeho regionu nabízet i další místa v jižních Čechách, ne pouze ty nejvíce turisticky exponovaná," vysvětluje František Talíř.

V porovnání s minulým rokem došlo v jihočeském kraji k nárůstu jak v počtu hostů, tak v počtu přenocování. Zatímco v roce 2023 přicestovalo do kraje 415 tisíc turistů, v roce 2024 se tento počet zvýšil na 455 tisíc. I když se počet zahraničních hostů stále nevrátil na úroveň roku 2019, kdy jich za druhý kvartál dorazilo 180 tisíc, současných 145 tisíc návštěvníků je vzhledem k masivnímu úbytku asijské klientely, zejména z Číny, velmi uspokojivý výsledek.

V celkovém srovnání s ostatními kraji se Jihočeský kraj umístil na 4. místě v počtu přenocování (za Prahou, Karlovarským krajem a Jihomoravským krajem) a na 3. místě v počtu hostů (za Prahou a Jihomoravským krajem).

Zahraniční návštěvníci v kraji přespávali nejčastěji z Německa (31 %), Rakouska (11 %), Slovenska (8,5 %), Tchaj-wanu (7,2 %) a Jižní Koreje (5,5 %). Ačkoli z Asie došlo k úbytku turistů z Číny a Japonska, návštěvníci z Tchaj-wanu a Jižní Koreje zůstávají stabilní a jejich počet opět narůstá. Jihočeský kraj se tak i nadále profiluje jako významná destinace pro domácí i zahraniční turisty, přičemž výsledky za druhý kvartál 2024 naznačují pozitivní trend v cestovním ruchu.

Pokud ještě nevíte, co s posledními prázdninovými dny, tak navštivte web www.jiznicechy.cz a užijte si tu nejlepší dovolenou na jihu.

14.08.2024 Bc. Hana Brožková