Náměstí Přemysla Otakara II. se proměnilo v obří olympijské kruhy. A je z toho první rekord!

21. Olympiáda dětí a mládeže začíná již za pár dní. A vy můžete být u toho! Vše odstartuje v neděli 23. června velkolepým zahajovacím ceremoniálem.

Náplavka U Dlouhého mostu se stane dějištěm slavnostního zahájení, které si užijí nejen sportovci, ale i široká veřejnost, tedy každý, kdo chce zažít pravou olympijskou atmosféru. „Asi málokdo se podívá za měsíc do Paříže na velkou olympiádu. Tady u nás, při Olympiádě dětí a mládeže můžete zažít totéž, jen s tím rozdílem, že nemusíte cestovat do Francie. Zapálení olympijského ohně, složení slibu i vztyčení olympijské vlajky se odehraje na výpravné audiovizuální scéně vsazené do břehu řeky Vltavy.“  Ceremoniálem, který nabídne i originální slavnostní nástup sportovních výprav vedených vlajkonoši z řad sportovních osobností, bude provádět skvělý moderátor Daniel Stach. Slavnostně zazní i česká hymna a to v živém podání zpěvačky s velkým hlasem Terezy Maškové. „Olympiády se zúčastní více než 4500 mladých sportovců a já už se moc těším na jejich skvělé výkony. Některým z nich budeme za pár let fandit právě na těch klasických olympijských hrách,“ řekl hejtman Martin Kuba.

Nabitý program nedělního slavnostního zahájení vyvrcholí hodinovou multimediální show Circles, která naváže na tradici velkých audiovizuálních produkcí VLTAVA ŽIJE a přinese podívanou plnou krásných performance a speciálních efektů s příběhem zobrazujícím paralelu mezi životním naplněním a sportovním úspěchem a paralelou mezi Francií, jako pořádající zemí velké olympiády a Jihočeským krajem, jako pořadatelem Olympiády dětí a mládeže, a tedy i paralelou dvou řek: Vltavy a Seiny.

"Taková podívaná v České republice ještě nikdy nebyla. V hodinové spektakulární show se na velkolepé audiovizuální scéně zapojí více než 270 účinkujících. Mezi speciálními efekty, které rozzáří noční oblohu, bude i 150 světelných dronů. Těší mne, že pořadatelé zařadili do programu i 200 Jihočeských dobrovolných hasičů. Prostě zvedneme Vltavu z jejího koryta přímo nad hlavy diváků," vyzdvihl hejtman Martin Kuba.

„Olympijská audiovizuální scéna začala na náplavce vyrůstat již v pondělí 10. června a bude ji tvořit více než 100 tun konstrukcí, 300m2 LED obrazovek, bude vysoká více než 20 metrů a rozehraje břeh Vltavy do šířky 150 metrů za pomocí světel, laserů, vodních stěn, kinetiky, pyroshow, 3D animací a speciálních efektů. Strhujícím zážitkem bude jistě i vzdušná akrobacie, která se nad Vltavou vznese do výše převyšující 30m. Zahajovací ceremoniál připravujeme již půl roku, multimediální show začne ve 22:15, kdy nastává tma a diváci se mají rozhodně na co těšit.“ pozval všechny režisér ceremoniálu Rudolf Střítecký z agentury Art4promotion, která má produkci olympijského programu na starosti.

Olympiáda dětí a mládeže 2024 bude probíhat od 23 do 27. června a během svého konání přinese jistě mnoho nových rekordů. Jeden však má již jistý. Olympijské kruhy, které vznikly v pátek 14.6. na českobudějovickém náměstí se staly největšími živými kruhy a byly zapsány do České knihy rekordů.

Pět olympijských kruhů, tedy modrý, žlutý, černý, zelený a červený utvořilo na náměstí Přemysla Otakara II. celkem 2000 žáků druhého stupně českobudějovických základních škol, kteří se oblékli do triček v olympijských barvách. Samsonova kašna se stala centrálním kruhem a určila velikost jednotlivých kruhů, kdy každý kruh má průměr 24 metrů a tvoří jej 400 dětí. „Jsem rád, že se všechny děti podařilo včas, a hlavně bezpečně, dopravit na náměstí a celou akci zorganizovat. Vše jsme plánovali do dopoledních hodin, abychom dopravu omezili co nejméně. Já ale doufám, že nám to řidiči odpustí. Jihočeský kraj hostí výjimečnou událost a historické náměstí krajské metropole v ní nemůže chybět. Zapojili jsme rekordní počet dětí, o kterých především tato olympiáda je, a společně s nimi jsme vytvořili ikonickou fotografii s krásnou olympijskou symbolikou a navíc nový rekord. A za to to rozhodně stojí,“ uzavřel hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba a poděkoval všem školákům a jejich učitelům za účast na rekordu.

14.06.2024 Bc. David Hocke