Náměstek Hroch děkuje jihočeským MAS za pomoc občanům se získáváním dotací z programu Nová zelená úsporám Light

Stovkám nízkopříjmových domácností aktuálně pomáhají jihočeské Místní akční skupiny (MAS) získat příspěvek z programu Nová zelená úsporám Light. Program tentokrát přispívá částkou až 150 tisíc korun seniorům či domácnostem s nižšími příjmy, aby si mohli zateplit fasády, střechy, stropy, podlahy nebo vyměnit okna a dveře. Na rozdíl od „klasické“ Nové zelené úsporám žadatelé nepotřebují žádné vstupní investice, peníze mohou dostat před zahájením prací zálohově a celková výše dotace může dosáhnout až 100 procent přímých realizačních výdajů.

S administrací příspěvků pomáhají žadatelům zdarma jihočeské MAS, za což jim patří velké poděkování,“ zdůraznil náměstek hejtmana pro oblast dotací Pavel Hroch a upozornil případné zájemce, že příjem žádostí do tohoto programu odstartoval už 9. ledna 2023. „V současnosti je podáno 214 žádostí a zpracovává se jich dalších 251. Vážný zájem v rámci konzultací projevilo dalších pět set lidí, takže se reálně dostáváme k tisícovce potenciálních žadatelů,“ dodal náměstek Hroch a připomněl, že Jihočeský kraj záslužnou činnost MAS finančně podporuje. „V rozpočtu na rok 2023 je pro jihočeské MAS počítáno s příspěvkem ve výši 6,5 milionu korun, což je o dva miliony více než loni,“ upřesnil Hroch.

Jihočeským žadatelům je připraveno pomoci všech 16 jihočeských MAS, jejichž území zahrnuje 597 z 624 obcí Jihočeského kraje. Už mají zkušenost s pomocí seniorům a nízkopříjmovým domácnostem v rámci takzvaných kotlíkových dotací, kterou zástupci MAS zprostředkovali zdarma na základě spolupráce s Jihočeským krajem. Pomoc pro žadatele proto bude bezplatná i v případě Nové zelené úsporám Light.

Novou zelenou úsporám Light připravilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí. Elektronické podání žádosti i všechny potřebné informace: www.novazelenausporam.cz.

Místní akční skupiny (MAS) jsou společenstvím venkovských obyvatel, neziskových organizací, soukromé podnikatelské sféry a veřejné správy (obcí, svazků obcí a institucí), nezávislým na politickém rozhodování. Pomáhají projektům a nápadům od vzniku, přes jejich financování až po realizaci. Během více než 18 let jejich existence se tak staly významným aktérem v rozvoji našeho venkova. Všech 180 MAS pokrývá 92 % území ČR, v němž žije 60 % obyvatel. Na území Jihočeského kraje má sídlo 16 MAS, pokrývajících více než 95 % jeho území. Jihočeské MAS přivedly za posledních zhruba pět let do regionu více než miliardu korun. Veškeré tyto prostředky, pocházející především z evropských dotačních zdrojů, směřují do rozvoje venkovských oblastí jižních Čech. Více informací o činnosti MAS: www.mistniakcniskupiny.cz

10.02.2023 Bc. David Hocke