Moderní domov pro seniory u Jindřichova Hradce je připraven přivítat první klienty

Dne 10. září 2024 se uskutečnilo slavnostní otevření nového moderního domova pro seniory v lokalitě Bobelovka u Jindřichova Hradce – Otína. Tento třípodlažní bezbariérový objekt s částečným podsklepením nabídne komfortní ubytování až pro 94 klientů ve 34 jednolůžkových a 30 dvoulůžkových pokojích. Součástí zařízení jsou také aktivizační a multismyslová místnost či kaple.

Každý pokoj má teď nově také kuchyňskou linku, což je strašně fajn, protože to navozuje pocit domova a klienti, když se nastěhují do domovů pro seniory, tak potřebují takové ty známé prvky, které jim připomínají domov,“ upozornila ředitelka domova pro seniory Bobelovka Radka Vegrichtová.

Nově vybudovaný domov poskytne seniorům maximální pohodlí a bezpečí. K areálu náleží i příjezdové komunikace, parkoviště, dílna a technické zázemí pro údržbu. Okolí objektu zkrášlí sadové úpravy zelených ploch a parku, kde bude klientům k dispozici zahradní altán s krbem. Po slavnostním otevření se nyní celý objekt dovybaví nábytkem a od října bude připraven přivítat své první obyvatele.

„Vůbec jsem si před necelými dvěma lety, kdy jsme s panem hejtmanem klepali na základní kámen, nedokázala představit, že se to podaří. A ono se to podařilo. A v termínu, za což patří velký dík zhotoviteli a všem, kdo se na stavbě podíleli,“ neskrývala nadšení náměstkyně hejtmana pro oblast sociálních věcí Lucie Kozlová. Upozornila, že pobytové sociální služby byly v Jihočeském kraji dosud velmi poddimenzované. „Snažíme se proto, aby se stavělo v každém okrese. Právě Bobelovka je toho zdárným příkladem. Navýší se zde vlastně počet míst na 94 a to v komfortních jednolůžkových i dvoulůžkových pokojích. Samozřejmostí je kuchyně, prádelna, sociálně aktivizační služby a velká komfortní zahrada. Tak, aby všechno bylo bezbariérové,“ uvedla náměstkyně Kozlová.

Za velké nasazení jí následně v rámci slavnostního otevření poděkoval i hejtman Martin Kuba. „Vlastně je zásluhou práce Lucie Kozlové, která má jako náměstkyně sociální oblast na starost, že se zde spousta věcí podařila. Lůžka pro seniory dlouhodobě chybí, takže jako kraj buď přispíváme částkami v řádu desítek milionů korun městům na vybudování těchto domovů. To se povedlo například v Táboře. Nebo stavíme takovéto domovy pro seniory sami jako kraj. To je právě příklad Bobelovky. Teď začneme stavět v Třeboni, v Českých Velenicích. Těch projektů je velká spousta a pokud to vlastně takhle pojede, tak by třeba do dvou let mělo být zhruba o tisícovku lůžek v domovech pro seniory víc, než když jsme do vedení kraje v roce 2020 přišli,“ uvedl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba a připomněl, že největším projektem bude přestavba dolního areálu nemocnice v Českých Budějovicích.

Podrobnosti o projektu:

• Zhotovitel: Sdružení firem Metrostav DIZ - Auböck
  • Generální projektant: ATELIER G+G
  • Cena díla: 526 509 678 Kč s DPH
  • Cena nábytku a ostatního vybavení: 16 895 635 Kč s DPH (PROFIL NÁBYTEK)
  • Doba výstavby: 09/2022–08/2024 (708 kalendářních dnů)
  • Kapacita: 94 lůžek (34 jednolůžkových pokojů, 30 dvoulůžkových pokojů)
  • Struktura objektu: 1 provozní patro a 3 ubytovací patra s celkem 64 pokoji
  • Velikost pokojů: od 16,2 do 39,7 m²