Logická olympiáda 2022: vítězi krajského kola v Jihočeském kraji jsou Samuel, Matěj a Jiřina

V Kruhovém sále zastupitelstva Jihočeského kraje proběhlo krajské kolo 15. ročníku Logické olympiády pořádané Mensou ČR, jejímiž dlouholetými partnery jsou Nadace manželů Kellnerových a škola Open Gate. Ve třech kategoriích se utkalo celkem 120 soutěžících, kteří obstáli v základním kole, ve kterém bylo zaregistrováno 4983 dětí a mladých lidí z celého Jihočeského kraje. 

V kategorii A vyhrál Samuel Fojtů, ze ZŠ a MŠ Průběžná v Táboře, v kategorii B Matěj Kovačík ze ZŠ O. Nedbala v Českých Budějovicích a v kategorii C zvítězila Jiřina Filipová z Gymnázia Jírovcova v Českých Budějovicích.

Patnáctý ročník Logické olympiády byl za historii soutěže rekordní, s celkem 94 657 registrovanými soutěžícími ve věku od 3 do 20 let z celé České republiky.

V pátek 4. listopadu 2022 proběhlo krajské kolo již 15. ročníku soutěže Logická olympiáda pořádané Mensou ČR. Soutěž založená nikoli na naučených znalostech, ale na schopnosti logicky uvažovat a hledat nová řešení, si klade za cíl pomoci školám ve vyhledávání intelektově nadaných dětí a dětem představit, jak zábavné logické úlohy mohou být. „Soutěžní zadání je zaměřeno na vrozené rozumové schopnosti a předpokládá jen primární školní znalosti s ohledem na věk dítěte. Třeba pro děti ze školek je celé zadání obrázkové, není potřeba umět ani číst, ani psát,“ popisuje Lucie Měchurová, koordinátorka Logické olympiády. Díky soutěži se pořadatelům každoročně daří objevovat skryté talenty, jejichž výsledky často překvapí nejen učitele ale i rodiče, a to i díky faktu, že se do soutěže stále častěji hlásí nejen premianti, ale celé třídy. 

Do krajského kola v Jihočeském kraji letos postoupilo 120 žáků a studentů. Se zadáním testů si nejlépe poradili:

Kategorie A:
1. místo        Samuel Fojtů
2. místo        Vojtěch Straka
3. místo        Jiří Opekar

Kategorie B:
1. místo        Matěj Kovačík
2. místo        Matěj Kmínek
3. místo        Matouš Veselý

Kategorie C:
1. místo        Jiřina Filipová
2. místo        Hana Váňová
3. místo        Zita Plachá
4. místo        Petr Starý

Do celostátního finále, které se uskuteční v pondělí 28. listopadu 2022, postupuje v každé kategorii 65 nejúspěšnějších řešitelů krajských kol. O hodnotné ceny v podobě elektroniky a deskových her se letos utkají v prostorách Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, kam se soutěž vrací po 13 letech. 

11.11.2022 Bc. David Hocke