Kvůli extrémnímu množství sněhu vyhlásil hejtman Martin Kuba na území Jihočeského kraje kalamitní stav

Vzhledem k množství sněhu, které napadalo na území Jihočeského kraje během noci a zejména s ohledem na předpověď ČHMÚ, která potvrzuje, že má hustě sněžit ještě celé dopoledne a odpoledne, vyhlašuje hejtman Martin Kuba na území Jihočeského kraje kalamitní stav. 

Naši silničáři jsou celou noc venku s veškerou technikou, kterou máme k dispozici, ale při tomhle sněžení se jim přes veškerou snahu přestává dařit udržet všechny silnice sjízdné. S pokračujícím sněžením narůstá počet popadaných stromu, dochází k poruchám na dodávkách elektřiny, které v této chvíli máme hlášené na 11 tis. odběrných místech. Situace se dotýká i drážní dopravy, kde už máme hlášené výluky,“ uvádí hejtman Martin Kuba a prosí všechny, aby s touto situací počítali. 

Mohu vás ujistit, že všichni naši pracovníci na Správě a údržbě silnic, všichni jihočeští hasiči a energetici budou celý den venku a budou dělat maximum, abychom situaci zvládali. Je ale jasné, že při tomhle množství spadlého sněhu, a zvlášť jestli bude sněžení ještě v této intenzitě pokračovat, to bude přinášet další komplikace. Snad jedinou výhodou je, že nás čeká víkend, kdy většina z vás není vázaná pracovními povinnostmi. Počítejte tedy prosím s touto situací, pokud musíte někam cestovat buďte na sebe opatrní a my budeme dělat všechno proto, abychom to zvládali,“ dodává hejtman.

„Jihočeští silničáři mají v terénu všech 200 sypačů. Kvůli těžkému a mokrému sněhu se začínají objevovat polomy. Lidé by měli zvážit, zda dnes jezdit autem,“ říká ředitelka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Andrea Jankovcová. 

Důležité odkazy:
Aktuální stav výjezdu sypačů je zde: Portál zimní údržby Jihočeského kraje (ecsinvention.cz)

Výluky na železnici zde: https://www.cd.cz/jizdni-rad/omezeni-provozu/

Dodávky el. energie zde: https://www.egd.cz/formular-bezproudi 

Důležité odkazy na stránkách Jikordu: https://www.jikord.cz/informace-pro-cestujici/dulezite-odkazy/

 

(obrázek ilustrační)

02.12.2023 Bc. Hana Brožková