Krajský úřad hostí výstavu Arteterapie v obrazech

Arteterapie v obrazech. Obrazy v arteterapii. To je název výstavy, kterou momentální hostí Krajský úřad Jihočeského kraje v Českých Budějovicích. Slavnostní vernisáží byla zahájena ve středu 2. listopadu.

Jedná se o tvorbu studentů Jihočeské univerzity Pedagogické fakulty - Ateliéru arteterapie, která se zabývá sebepoznáním a poznáním druhých skrze výtvarnou tvorbu. Ti ji zde prezentují na základě pranostik, svátků a typických činností spojených s aktuálním obdobím roku prostřednictvím akčního, gestického akvarelu, kombinované techniky a koláží. Tato výtvarná díla jsou podkladem k analýze a interpretaci děl a životních situací autorů.

Účastníky vernisáže přivítali na půdě krajského úřadu první náměstek hejtmana František Talíř a náměstek hejtmana pro kulturu Pavel Hroch. „Prosím, ciťte se tady všichni jako doma. Moc děkuji za úvodní hudební vystoupení a autorům bych chtěl velice poděkovat za to, že byli ochotní tuto výstavu u nás uspořádat. Zároveň jsou dnes Dušičky, takže bych u této příležitosti použil následující příměr. Když zapalujeme ty svíčky jednu od druhé, tak toho plamene neubývá. Právě naopak přibývá toho světla. A to i v případě umění, ať už se jedná o hudební, výtvarné, divadelní či jakékoliv jiné. To umění se totiž také rozdává dál a dál. Přitom nás těší a mnohé uzdravuje,“ uvedl Talíř.

Podle Hrocha jsou pak podobné vernisáže a následné konání výstav na krajském úřadě velmi důležité. „Návštěvníci, kteří sem přicházejí, se totiž mohou seznamovat s výtvarným uměním mnoha různých směrů. Díla, která tu můžeme momentálně vidět, přinášejí určité pocity jednotlivých výtvarníků. Já osobně mám vždy příjemný pocit, když někdo něco dovede a umí výtvarným nebo hudebním způsobem vyjádřit. Já to totiž, bohužel, neumím, proto se na to aspoň strašně rád dívám či to poslouchám. Všem vám za to děkuji,“ dodal náměstek hejtmana pro kulturu.

Výstavu Arteterapie v obrazech. Obrazy v arteterapii si příznivci umění mohou prohlédnout ve druhém a třetím nadzemním podlaží v hlavní budově krajského úřadu v pondělí a ve středu od 8 do 17, v úterý a ve čtvrtek od 8 do 16 a v pátek od 8 do 14 hodin. A to až do 30. listopadu letošního roku.

02.11.2022 Bc. David Hocke