Krajský příspěvek pomůže kompletně odvlhčit budovu gymnázia v Týně nad Vltavou

Odvlhčit celou budovu Gymnázia Týn nad Vltavou a postavit nový výtah. To je nelehký úkol, který o prázdninách řeší ředitel gymnázia Milan Šnorek. Jihočeský kraj mu na opravy přispěl z fondu rozvoje školství celkem čtyřmi miliony korun. Celkem jde z FRŠ na rekonstrukce jihočeských škol celkem 180 milionů. Všechny práce jsou připraveny tak, aby co nejméně narušovaly normální školní provoz. Odvlhčení proto bude hotovo k začátku školního roku, výtah pak v půlce listopadu. O tom, jak stavební práce pokračují, se během léta přijel přesvědčit náměstek hejtmana pro školství Pavel Klíma.  

„Gymnázium Týn nad Vltavou dlouhodobě trápí značná vlhkost v suterénních prostorách. Zde, na gymnáziu v nejmenší obci s rozšířenou působností, byla vlhkost v těchto prostorách doslova tragická, takže byl nutný okamžitý zásah. Nachází se tu důležité zázemí školy, jako je jídelna, sklad kuchyně, cvičební sál a šatny žáků,“ vysvětlil nutnost rekonstrukce náměstek Klíma, podle něhož jsou opravy rozvrženy do několika etap. Aktuálně probíhající etapa spočívá v tom, že se přední část budovy odkope až k samotným základům a celá se odvodní. Také interiér školy čeká podle náměstka rekonstrukce, díky níž do školy přibude i nový výtah. 

„Důležité je, že stihneme dokončit odvlhčení přední části budovy k začátku školního roku, aby studenti mohli docházet do školy. Další část rekonstrukce, včetně nového výtahu by měla být hodová nejpozději 10. listopadu,“ uvedl ředitel školy Milan Šnorek s tím, že doufá v brzké zahájení druhé etapy oprav, během níž by se upravily šatny a chodby, včetně injektáže vnitřních stěn.  

Začátkem srpna navštívil náměstek Klíma kromě Gymnázia Týn nad Vltavou také bechyňský domov mládeže, kde se provádí kompletní rekonstrukce zázemí za téměř 27 milionů korun, dále pak také budějovickou Střední školu obchodní, kde se kompletně mění sociální zázemí, Obchodní akademii, kde se opravuje kanalizace a Střední zdravotnickou školu, kde se mohou studenti a pedagogové těšit na nové učebny a kabinety. V Táboře si náměstek Klíma prohlédnul, jak probíhá rekonstrukce výtahů v Domově mládeže při Střední škole obchodu, služeb a řemesel. Klíma při své návštěvě neopomněl ani Domov mládeže při Střední uměleckoprůmyslové škole v Bechyni, kde se opravuje elektroinstalace a zdravotně technická instalace sociálního zařízení. 
 

28.08.2023 Bc. Hana Brožková