Kraj ocenil medailisty z Her X. letní olympiády dětí a mládeže ČR

Medailisty z Her X. letní olympiády dětí a mládeže ČR 2022 přijali a ocenili v pondělí 12. září představitelé kraje. Hry se konaly na konci června v Olomouckém kraji a mladí Jihočeši na nich obsadili v konkurenci sportovců z ostatních 13 krajů a Hlavního města Prahy sedmé místo. Vystoupení završili ziskem celkem 44 cenných kovů. Konkrétně 17 zlatých, 18 stříbrných a 9 bronzových medailí.

„Všem mladým sportovcům bych rád jménem kraje poděkoval za vzornou reprezentaci našeho regionu. Totéž platí i pro jejich trenéry, učitele a rodiče, kteří je ke sportu vedou,“ uvedl hejtman Martin Kuba s tím, že medailisté obdrželi od zástupců kraje poukázky na nákup sportovního zboží a drobné dárkové předměty.

Kuba zároveň sdělil, že letní i zimní olympiáda dětí a mládeže patří dlouhodobě k nejprestižnějším sportovním svátkům konaným napříč všemi kraji České republiky. „Jedná se o setkání talentovaných mladých sportovců, kteří na této akci sbírají nejen cenné kovy, ale také cenné zkušenosti a zážitky, které je mohou posunout například i k vrcholové profesionální kariéře. Zároveň jde o skvělou podporu pohybové aktivity mládeže. O to více mě těší, že tuto mimořádnou událost, v podobě letních her, budeme mít čest v roce 2024 hostit u nás na jihu Čech,“ dodal hejtman.

Náměstek hejtmana pro školství a sport Pavel Klíma připomněl, že na Hrách X. letní olympiády dětí a mládeže ČR 2022 reprezentovalo Jihočeský kraj 264 sportovců pod vedením 48 trenérů. „Nejúspěšnějšími sporty z pohledu zisku medailí byly atletika, badminton, judo, kanoistika, karate, orientační běh, plavání a dva míčové sporty - basketbal a volejbal. Naší nejúspěšnější olympioničkou pak byla se třemi zlatými kovy plavkyně Adéla Preislerová z PK JH Jindřichův Hradec, která je získala na tratích 50, 100 a 200 metrů volným způsobem,“ uzavřel Klíma.

14.09.2022 Bc. David Hocke