K utlumení porodních bolestí mohou maminky v Nemocnici České Budějovice využít rajský plyn

Zcela zdarma mohou nastávající maminky v Nemocnici České Budějovice využít během porodu takzvanou inhalační analgesii, ke které se používá medicinální plyn složený z oxidu dusného a kyslíku v poměru 1:1, lidově řečeno rajský plyn. 

„Obchodní název tohoto plynu je Entonox,“ uvádí primář Gynekologicko-porodnického oddělení MUDr. Miloš Velemínský. „Entonox představuje bezpečnou a neinvazivní formu inhalační porodní analgesie, má analgetické, lehce sedativní a anxiolytické účinky. Jeho předností je minimum zdravotních kontraindikací, jednoduchá aplikace, rychlý nástup účinku a zároveň i jeho rychlé odeznění.“

Entonox se běžně používá v kombinaci s jinými analgetickými metodami, mimo jiné ke konci první doby porodní, když například odeznívá účinek epidurální analgesie, či jako doplněk lokální nebo regionální anestezie při ošetření porodních poranění. „Entonox příznivě ovlivňuje chování ženy při porodu. Je klidnější, psychicky uvolněná, a přitom schopna komunikace a spolupráce,“ dodává primář.

„Zavedení rajského plynu je reakcí na podnět ze strany rodiček. Je pro nás důležité, aby se cítily co nejkomfortněji, věříme, že tento krok ocení,“ uzavírá předseda představenstva Nemocnice České Budějovice Michal Šnorek.

26.06.2019 Bc. David Hocke