Jihočeský kraj přispěje na bezpečnější cestu k Domovu Petra Mačkov

Bezpečnější silnice s chodníkem se brzy dočkají v Mačkově na Strakonicku. Obec se zde chystá kompletně zrekonstruovat nevyhovující a nebezpečnou komunikaci. Kraj na ni chce přispět částkou 800 tisíc korun. Zejména proto, aby zlepšil přístup ke krajskému zařízení, kterým je Domov Petra Mačkov. Poskytnutí individuální dotace obci Mačkov schválila rada kraje ve středu 25. srpna. Rozhodnutí rady musí ještě posvětit krajské zastupitelstvo. 

Osobně jsem se na místě přesvědčil, že současná situace je opravdu nevyhovující. Nezpevněná čtyřsetmetrová komunikace spojující lokalitu Domova Petra s obcí Mačkov je úzká, nepřehledná, a hlavně ji využívají nejen motoristé, ale i chodci, cyklisti a vozíčkáři,“ popsal důvody poskytnutí dotace náměstek hejtmana pro investice Tomáš Hajdušek a ocenil obec za to, že se snaží situaci řešit. „Již zde zlepšili veřejné osvětlení a připravili projekt na rozšíření stávající vozovky včetně chodníku,“ uvedla starostka Mačkova Hana Miková a dodala, že v současnosti se dokončuje nová kanalizace a vodovod. Obojí povede pod chystaným chodníkem. „Pomoci kraje si velmi vážíme, bez této dotace bychom to byli jen těžko schopni všechno vybudovat,“ zdůraznila Miková a ocenila velmi vstřícný přístup představitelů kraje.

Příjezdová cesta k Domovu Petra je v současnosti opravdu nebezpečná. Úzká, členitá, nepřehledná a auta se zde mohou vyhnout pouze na dvou místech. Navíc slouží chodcům, cyklistům a zdravotně handicapovaným klientům domova, kteří nemají kam uhnout před projíždějícími vozy,“ popsala situaci ředitelka domova Vlasta Maroušková, podle níž cestu využívají nejen zaměstnanci, návštěvníci a klienti, ale také zásobování, pošta a mnohdy i autobusy. 

Celkové náklady projektu jsou vyčísleny na téměř 1,8 milionů korun. Necelý milion tak uhradí obec Mačkov ze svého rozpočtu, zbylých osm set tisíc, v případě schválení zastupitelstvem, pak kraj. Za tyto peníze bude rozšířena cca čtyřsetmetrová komunikace a vybudován chodník v úseku, který spojuje lokalitu Domova Petra s obcí Mačkov a navazuje na chodník směřující do Blatné. Stávající nezpevněná komunikace o šířce 3 metry bude rozšířena tak, aby vzniknul chodník ze zámkové dlažby o šíři 1,5 metru. 

08.09.2021 Bc. Hana Brožková