Jihočeský kraj představuje činnost baráčníků. Výstava potrvá dva měsíce

Počestné právo, vážení rychtáři, sousedé, tetičky, ponocní, syndičky, slídilové účtů, milí hosté. Autentickým pozdravem baráčníků odstartovala ve středu 4. srpna unikátní výstava v prostorách hlavní budovy Krajského úřadu Jihočeského kraje. Jejím cílem je představit veřejnosti činnost a tradice baráčníků v našem regionu. Konkrétně VI. župy Boleslava Jablonského se sídlem v Soběslavi, VIII. župy Tomáše ze Štítného se sídlem v Českých Velenicích, IX. župy Jakuba Kubaty se sídlem v Českých Budějovicích a X. župy Josefa Holečka se sídlem ve Vodňanech.

Obdivuji vitalitu, vytrvalost umění i činorodost baráčníků, kteří jsou ve valné většině v důchodovém věku. To, co pro pospolitost ve venkovském prostoru dělají a jak zachovávají tradice, je nejdůležitější. Velice rád se s tetičkami, sousedy, syndičkami a berními setkávám a je mi mezi nimi opravdu dobře,“ uvedl náměstek hejtmana pro kulturu Hroch a popřál baráčníkům úspěšné pokračování v jejich záslužné činnosti.

Po slavnostní vernisáži následovalo tradiční setkání baráčníků v sále krajského zastupitelstva, kterého se zúčastnila i návštěva z Prahy, rychtář Veleobce soused Jaroslav Proček. I zde byla hlavním tématem záslužná činnost baráčníků a snaha o zachování lidových tradic prostřednictvím mladé nastupující generace. Náměstek Hroch zde kromě opětovných slov chvály dodal, že kvůli rozsahu a přínosu baráčnické činnosti rozhodlo vedení kraje o možnosti standardní dobu výstavy prodloužit z jednoho na dva měsíce. Tedy do konce září, vždy v hodinách, kdy je budova úřadu přístupná veřejnosti.

Návštěvníci si tu tak mohou podle rychtářky IX. župy Jakuba Kubaty tetičky Ludmily Opelkové prohlédnout krásné kroje, vyšívané šátky, vzpomínkové fotografie, kroniky a mnoho dalších zajímavých předmětů. „Každá z našich obcí, které se zde prezentují, obsadila v budově vždy jedno ze čtyř pater,“ dodala Opelková.

O ukončení přátelského setkání se pak postaral rychtář VI. župy v Soběslavi soused Václav Kastner. Všem také připomněl, že 28. srpna 2021 se koná oslava 90. výročí vzniku právě soběslavské župy, na kterou všechny přítomné srdečně pozval. Zároveň poděkoval krajskému úřadu za vstřícnost a ochotu.

05.08.2021 Bc. Hana Brožková