Jihočeský kraj představil starostkám a starostům dotační programy pro příští rok

Webinář pro obce proběhl v úterý 20. prosince. Jeho cílem bylo seznámit jihočeské starostky a starosty s tím, jaké peníze jim může kraj nabídnout. A to jak z Krajského investičního fondu, tak z Programu obnovy venkova i dalších dotačních programů, kterých v roce 2023 kraj vyhlásí celkem 23. K videokonferenčnímu setkání se připojilo téměř 200 starostek a starostů Jihočeského kraje. Role přednášejících se ujali náměstek hejtmana pro oblast dotací Pavel Hroch a náměstek hejtmana pro oblast investic Tomáš Hajdušek, který vedoucím představitelům obcí hned v úvodu vysvětlil hlavní úlohu kraje v životě obyvatel jižních Čech.

"Snažíme se připravit dotační programy tak, aby byly co nejvíce užitečné pro Jihočechy. Peníze z kraje půjdou opět na podporu měst a obcí, do sportovních, kulturních a sociálních organizací tak, jak bylo zvykem. Pouze se mění jejich účel a struktura. Chceme, abychom společně s obcemi, městy a dobrovolnými organizacemi po sobě nechali něco, co bude Jihočechům sloužit dlouhá léta a co bude vidět," zdůraznil Hajdušek.

Průvodcem webináře byl náměstek hejtmana Jihočeského kraje pro dotace Pavel Hroch. "Dnešní webinář je určen obcím, které se chtějí přihlásit do dotačních programů pro rok 2023. Jihočeské zastupitelstvo schválilo celý rámec dotací na svém prosincovém zasedání minulý týden a hned jsme vyhlásili v první vlně osmnáct programů a připravujeme druhou vlnu, kde budou čtyři programy. Ve třetí vlně pak jeden program. Rok 2023 s sebou tedy ponese 23 dotačních programů v celkové hodnotě 291,5 milionu korun,“ řekl Hroch s tím, že cílem dotačních programů je co nejvíce usnadnit Jihočechům život. „Dotace jsou určeny nejen pro obce, kdy máme program obnovy venkova, program pro opravy místních komunikací nebo vodohospodářské infrastruktury. Pamatujeme i na podporu mladých rodin, či začínajících včelařů. Nezapomínáme ani na krajinu a organizace, které pečují o zraněná zvířata. Podporujeme prorodinnou a protidrogovou politiku. Velká část finančních prostředků půjde na podporu sportování mládeže, parasportu nebo na výkonnostního sportu. Jsem přesvědčen, že každý žadatel o dotaci si své konkrétní opatření v pestré nabídce Jihočeského kraje určitě najde," dodal náměstek Hroch a zdůraznil, že veškeré žádosti o dotace pro příští rok budou žadatelé podávat výhradně elektronickou formou přes Portál občana Jihočeského kraje. „To je jedna z novinek pro rok 2023. Kompletní administrace, tedy od podání žádosti až po vyúčtování bude probíhat přes tento portál,“ uzavřel Hroch.

21.12.2022 Bc. David Hocke