Jihočeský kraj ocenil mladé olympioniky. Za vzornou reprezentaci děkujeme nejen jim, ale i jejich rodičům a trenérům

Znovu si připomenout vzácné chvíle, znovu se společně potkat, znovu si obléknout dres, ve kterém reprezentovali Jihočeský kraj. Takovou možnost měli úspěšní medailisté z XI. letní olympiádě dětí a mládeže České republiky (ODM). Ve čtvrtek 5. září 2024 byli totiž pozváni na krajský úřad, kde jim vedení Jihočeského kraje poděkovalo za vzornou reprezentaci a předalo poukázky na nákup sportovního zboží a další drobné dárky.

Bylo to pro mě moc milé setkání, vidět celou jihočeskou reprezentaci pohromadě. Znovu si připomenout všechny soutěžní disciplíny a vůbec celou tu neopakovatelnou atmosféru. Mám z toho opravdu radost, protože ta olympiáda se hrozně povedla a myslím, že si z ní všichni odvezli prima zážitky. Jako hejtman jsem samozřejmě pyšný na to, že jsme skončili na pátém místě a na tu spoustu medailí, které naši jihočeští sportovci vybojovali. Přeju jim, aby se jim v těch jejich sportovních disciplínách do budoucna dařilo,“ uvedl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.

Nejenom jménem svým, ale i jménem ostatních představitelů Jihočeského kraje poděkoval za vzornou reprezentaci regionu na olympiádě také jeho náměstek pro oblast školství Pavel Klíma. „Přeji vám, abyste ve sportu pokračovali, dále zakoušeli ten krásný pocit vítězství a v dospělosti třeba ocenili, že vám sport dal do života zdravou soutěživost, bojovnost a schopnost hrát fér,“ uvedl náměstek Klíma a nezapomněl vyzdvihnout zásluhy nejbližšího okolí mladých sportovců. „Jen samotná píle, snaha a talent nestačí. Bez úsilí vašich trenérů a podpory rodičů, kteří vás ke sportu přivedli, byste nebyli tam, kde jste,“ dodal Klíma.

Hry se konaly od 23. do 27. června letošního roku a mladí Jihočeši na nich se ziskem 322 bodů obsadili mezi kraji páté místo, což je v rámci trvání tohoto projektu historický úspěch. Získali celkem 49 medailí, z toho 17 zlatých, 19 stříbrných a 13 bronzových.

Nejvíce úspěchů zaznamenali závodníci v karate

Na programu ODM bylo celkem 20 sportů. Medaile pro mladé Jihočechy cinkaly ve dvanácti disciplínách: atletice, badmintonu, beach volejbale, cyklistice, kanoistice, karate, moderní gymnastice, plavání, sportovní střelbě, triatlonu, florbalu a volejbale. Na úspěchu mladých Jihočechů se nejvíce podílela moderní gymnastka Adéla Návarová, která vybojovala dvě zlaté, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili. Hned dvě zlata pak získal také kanoista Adam Rezek stejně jako karatistka Nathalie Petříková a karatista Martin Koupal. Právě karatisté na letošní olympiádě dětí a mládeže ukázali, že se umějí o svůj úspěch pořádně poprat. Z celkového počtu 49 medailí pro Jihočeský kraj totiž získali hned 14 cenných kovů. Deset zlatých, dva stříbrné a dva bronzové. Reprezentanti Jihočeského kraje tak obsadili v dívčí i chlapecké kategorii první místo v celkovém pořadí karatistů.

Seznam úspěšných mladých jihočeských olympioniků naleznete ZDE

06.09.2024 Bc. Hana Brožková