Jihočeský kraj chce ochránit zvířata v období senosečí

Jihočeský kraj pořídil termovizní vyhledávač srnčat a nabízí ho k vyzkoušení zdarma myslivcům a zemědělcům z jižních Čech. Přístroj je určen pro pozemky o maximální rozloze do 3 hektarů. Jeho účinnost se dá srovnat s drony vybavenými termovizí, ale na rozdíl od dronů nemusí jeho obsluha skládat pilotní zkoušky. Myslivci a zemědělci tak mají možnost otestovat, že obsluha vyhledávače není nijak náročná.

„Termovizní vyhledávač jsme pořídili kvůli myslivcům a zemědělcům, kteří mají obavy ze zkoušek, nutných při použití dronů. Náš zaměstnanec jim ochotně ukáže, jak s tímto přístrojem zacházet aby se mohli přesvědčit, že to je docela snadné,“ vysvětlil náměstek hejtmanky pro zemědělství Pavel Hroch.

Zařízení si vyzkoušel i Michal Pavelec z honitby Vyšší Brod-Herbertov. „Každé zachráněné srnče nás přesvědčuje o tom, že použití termovizního vyhledávače má smysl," uvedl a připomněl zároveň, že přístroj je vhodný zejména na menších pozemcích.

Vyhledávač je nutné používat ještě před východem slunce, kdy je venkovní teplota nižší než teplota zvěře. Obdobné preventivní akce během senosečí se již uskutečnily například v honitbách Mirkovice nebo Vyšší Brod-Herbertov na Českokrumlovsku. Více informací všem zájemcům o vyzkoušení vyhledávače poskytne Veronika Królová, e-mail: krolovav@kraj-jihocesky.cz z krajského odboru životního prostředí.

19.06.2019 Bc. Hana Brožková