Jihočeský kraj apeluje: omezte kulturní akce a sociální kontakty, pomůžete tak situaci v nemocnicích

Jihočeský kraj vyzývá své občany a zejména seniory nad 60+ aby v příštích deseti dnech výrazně omezili své sociální kontakty. Zároveň žádá zástupce obcí, aby zvážili pořádání adventních i jiných veřejných akcí. Zároveň žádá stát, aby okamžitě zahájil jednání s krajskými hygienami a ve spolupráci s nimi urychleně připravil opatření, která by umožnila omezení společenských akcí nad určitý počet osob, kde je riziko šíření infekce. Dnes to řekl jihočeský hejtman Martin Kuba, podle něhož na jihu Čech zatím nehrozí, že by se museli pacienti s koronavirem převážet do jiného regionu, ale problém je potřeba řešit včas.

"Situaci v regionu se snažíme řešit tak, abychom měli co nejméně zemřelých a nepřetížili jihočeský zdravotní systém. Zároveň za cenu co nejmenšího zásahu do ekonomiky a vzdělání jihočeských dětí. V téhle chvíli si však musíme upřímně říct, že se v posledních čtyřech, pěti dnech nevyvíjí dobře.  Pandemie trvá dlouho a obsazenost jihočeských nemocnic stále stoupá. Jihočeské nemocnice jsou naštěstí silné a tu zátěž zatím vždycky zvládly,“ uvedl hejtman Kuba a varovně dodal, že pokud se bude situace vyvíjet stejně ještě dalších 7 nebo 10 dní, tak budeme mít problém. „Nechceme se dostat do situace, jaká je na Moravě, kde to začínají řešit ve chvíli, kdy už nemocnice přetékají. Jsem přesvědčen, že je nutné se připravit předem. Proto apeluji na všechny Jihočechy, aby brali současnou situaci vážně. Může se stát, že se do nemocnice nedostane ten, kdo bude její péči akutně potřebovat. Je potřeba to vyslovit, protože vývoj pandemie záleží hlavně na chování každého z nás,“ zdůraznil hejtman s apelem na všechny Jihočechy starší 60 let, aby zásadním způsobem omezili všechny sociální kontakty. 

Jestli je nějaká věková skupina, která má velké riziko, že skončí v nemocnici, tak jsou to lidé nad 60 let. Z 400 hospitalizovaných jich více než 300 právě v této věkové skupině,“ vysvětlil hejtman a požádal všechny starší občany, aby zvážili možnost očkování. „Je tu ještě 20 000 seniorů nad 60 let, kteří se nenaočkovali a těm velmi důrazně sděluji že 80 % těch, kteří leží v nemocnici jsou nenaočkovaní. Jestli tam někdo umírá, tak jsou to ti nenaočkovaní,“ dodal hejtman.  
   
Krajský krizový štáb podle něj zároveň vyzval všechny starosty, aby zásadně omezili přípravu jakýkoliv společenských akcí. „Chápu, že adventní čas je milá doba jako stvořená k setkávání a my všichni se na to těšíme. Já ale varuji, přeci tu krásnou dobu nechceme trávit tak, že se budeme bát o příbuzné, ležící v přetížených nemocnicích, kde o ně pečují sestřičky, které tam tráví celé dny a noci,“ zdůraznil hejtman s tím, že pokud na situaci nezareagujeme včas, bude celá republika muset zásadním způsobem omezovat docházku dětí do škol, ekonomiku restaurací a další věci, které budou dopadat do životů lidí.

Kraj chce také vyzvat ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a hlavní hygieničku ČR Pavlu Svrčinovou, aby okamžitě připravili legislativní opatření, podle nichž bude možné omezit konání akcí v Jihočeském kraji.


Usnesení Krizového štábu kraje ze dne 24. listopadu 2021:

  • vyzýváme občany Jihočeského kraje a zejména jihočeské seniory nad 60 let k omezení svých sociálních kontaktů. Vyzíváme je, aby se neúčastnili v této době žádných veřejných akcí a současně se venku pohybovali pouze v nejnutnějších případech, např.: cestou k lékaři nebo do obchodu; 
  • KŠ kraje vyzývá starosty jihočeských měst a obcí, aby zásadně omezili jakékoli veřejné akce konané místními samosprávami v přípravě adventu, nebo jakékoli jiné veřejné akce, které v současné době plánují. Za tímto účelem se sejde hejtman JčK za přítomnosti zástupců KHS se starosty ORP dnes ve 13:00 hodin;
  • KŠ kraje vyzývá Ministerstvo zdravotnictví a Hlavní hygieničku ČR, aby okamžitě zahájili jednání s KHS a ve spolupráci s nimi urychleně připravili opatření, která by umožnila omezení společenských akcí nad určitý počet osob, kde existuje riziko šíření infekce;
  • KŠ kraje vyzývá všechny organizátory sportovních a kulturních akcí ke zvážení nutnosti jejich konání; hejtman JčK se sejde zástupci největších sportovních klubů, aby se domluvili, zda nebude nutná realizace sportovních akcí bez účasti diváků;
  • KŠ kraje konstatoval, že není potřeba převozu pacientů mimo Jihočeský kraj; s ohledem na současný vývoj hospitalizace vedení jihočeských nemocnic a ředitelé nemocnic dostali za úkol aktivovat systém na případnou redistribuci pacientů v rámci kraje a to při přetížení jednotlivých nemocnic JčK.
     
26.11.2021 Bc. David Hocke