Jihočeské zimní linky jako každý rok vyráží do zimních destinací

Letos vyjedou na své trasy opět zimní spoje čtyř linek. Umožňují přepravu zimního vybavení. V provozu budou od 17. prosince 2022 do 19. března 2023 a spojí většinu velkých regionálních měst se zimními lokacemi Jihočeského kraje. Potvrdil to náměstek hejtmana pro oblast dopravy Antonín Krák. 

„Konkrétně se jedná o spojení Českých Budějovic a Českého Krumlova s Lipnem nad Vltavou. Tato linka kromě víkendového provozu pojede i v období jarních prázdnin pro tyto dva okresy. Cestující, kteří se prokážou platným jízdním dokladem, mají nárok na slevu 30 % z jednodenního skipasu ve skiareálu Lipno, kde je pro návštěvníky připraveno mnoho zajímavých aktivit,“ uvedl Krák a dodal, že druhá linka spojí České Budějovice, Prachatice a Vimperk se šumavským Zadovem. Zimní spoje budou jezdit ve víkendovém provozu. Cestující s platným jízdním dokladem budou mít nárok na 20% slevu z jednodenního skipasu v Lyžařském areálu Zadov (Areál Kobyla a Lanová dráha Zadov-Churáňov).

Třetí linka pak podle náměstka Kráka spojí Tábor, Písek, Strakonice a Vimperk s šumavským centrem Kvildou. Zimní spoje budou jezdit v rámci víkendového provozu. I z této linky budou mít cestující po předložení platného jízdního dokladu slevu 20 % z jednodenního skipasu na vleku Nové Hutě a ve Skiareálu Kvilda. Ve Vimperku bude umožněn vzájemný přestup mezi linkou na Kvildu a linkou na Zadov, a to jak ranní cestou tam, tak odpolední cestou zpět.

Poslední linka letošního systému bude tvořena linkou z Českých Budějovic, přes Trhové Sviny na Hojnou Vodu v Novohradských horách, kde se nachází upravené stopy pro běžecké lyžování. Spoje umožňující přepravu zimního vybavení budou taktéž ve víkendovém provozu.

Na systému Jihočeských zimních linek bude uplatňován smluvní tarif dopravců (tj. jednotný tarif Jihočeského kraje) a bude zde akceptována Jihočeská jízdenka JIKORD plus, která nabízí zvýhodněné cestování především pro rodiny či skupiny 2 osob.

Nejen autobusy, ale i vlaky jsou pro zájemce připraveny k dopravě za zimními radovánkami a sportem. Pravidelnými vlaky se dostanou bez problémů až do nitra Národního parku Šumava k východištím běžeckých stop či turistických tras. Vlaky jsou o víkendech a státních svátcích v provozu zhruba každé dvě hodiny na tratích České Budějovice-Černý Kříž, Číčenice-Nové Údolí a Strakonice-Volary. K Lipnu a do oblasti Vyššího Brodu a Čertovy stěny se dostanete bez problémů vlakem přes Rybník. Do Rybníka dojedete osobním, spěšným nebo EC vlakem s jídelním vozem a odtud lokálkou až pod hráz Lipenské nádrže. 

Máte rádi pěší turistiku a nevyhledáváte horské lokality? Na mnoho krásných míst se o víkendech a státních svátcích dostanete rovněž regionálními vlaky, které jedou na většině tratí každé dvě hodiny a můžete obdivovat například krásy údolí Lužnice z východišť turistických tras od tratě Tábor-Bechyně či podhůří Novohradských hor od tratě České Budějovice-České Velenice. 
 

14.12.2022 Bc. David Hocke