Jihočeské tržiště 2024: Obrat přes 11 milionů, ke školním jídelnám přibyly i domovy seniorů

Jihočeské tržiště, které bylo spuštěno v září 2022, dosáhlo ve školním roce 2023/2024 rekordního obratu přes 11 milionů korun. Kromě školních jídelen se do projektu nově zapojilo i 9 domovů seniorů, což výrazně přispělo k nárůstu poptávky po místních produktech. Na tržišti nyní nakupuje 45 školních jídelen, z toho 34 zřizovaných krajem. Počet prodejců potravin vzrostl na 68 a nabídka produktů se rozšířila na 2 247 položek. Nejaktivnějším nakupujícím byl, stejně jako v loňském roce, Dětský domov, Základní škola a Školní jídelna Horní Planá.

Ve srovnání s předchozím školním rokem 2022/2023, kdy obrat činil 5 981 594 Kč a na tržišti nakupovalo 36 školních jídelen a 58 prodejců, je to výrazný nárůst. Počet objednávek vzrostl z 4 164 na 7 991. Největší zájem byl o hovězí, vepřové a kuřecí maso, ryby (pstruh, sumeček africký), divočinu (kančí, srnčí), uzeniny, vejce, mléčné výrobky, máslo, jablka, hrušky, mošty, brambory, mrkev, cibuli, zelí, sádlo a koření.

Tento úspěch je důkazem, že podpora místních producentů a zajištění kvalitních potravin pro naše školy a domovy seniorů má smysl,“ uvedl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba. „Ve srovnání s loňským rokem jsme zvýšili obrat téměř dvojnásobně na 11 078 000 Kč a z celkového počtu 50 školních jídelen zřizovaných krajem nakupuje na tržišti 34, což představuje 68 %. Je skvělé že můžeme přispět k rozvoji regionální ekonomiky a zdraví našich obyvatel. To je také cíl Jihočeského tržiště,“ dodal hejtman. Jihočeský kraj zřizuje celkem 73 školních jídelen, z toho je 23 školních jídelen-výdejen, do kterých se jídlo pouze dováží.

Nejvíce se nakupuje v oblastech, kde jsou dodavatelé schopni plnit dodávky produktů. „Jedná se o velká města jako jsou České Budějovice, Písek, Tábor, Český Krumlov, Blatná, Jindřichův Hradec a Třeboň,“ upřesnila ředitelka Regionální agrární komory Jihočeského kraje Hana Šťastná. Naopak v okrajových částech kraje, jako jsou Kaplice, Nové Hrady, Suchdol nad Lužnicí a další, je zájem nižší. „Důvodem jsou často logistické problémy a menší počet strávníků. Naším cílem je tyto oblasti více podpořit a zlepšit dostupnost regionálních potravin i tam. Mrzí mě, že se na tržišti nedaří rodinným pekárnám. Mají sice výborné pečivo, ale pro školní jídelny drahé,“ dodala Šťastná.

Hejtman Kuba společně s paní ředitelkou Šťastnou zároveň ocenili nejaktivněji nakupující zařízení (podle výše objednávky/strávníka) a předali jim ocenění a dary.

• 3. MÍSTO – Stejně jako v loňském roce Dětský domov, Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola, Písek. Vedoucí školní jídelny – Jana Cirklová. Cena: pobyt lázně Třeboň
  • 2. MÍSTO – Základní škola, Český Krumlov. Vedoucí školní jídelny – Veronika Hajerová. Cena: pobyt lázně Vráž.
  • 1. MÍSTO – Stejně jako v loňském roce Dětský domov, Základní škola a Školní jídelna Horní Planá (tato škola nakupuje na Jihočeském tržišti potraviny ze 70 % svého obratu. Obrat objednávek s DPH 532 796,31 Kč). Vedoucí školní jídelny – Jitka Magátová. Cena: poukaz na zájezd od Čedoku s odletem z Českých Budějovic.

Další informace:

• V Jihočeském kraji zajišťuje stravovací služby pro děti, žáky, studenty a zaměstnance škol a školských zařízení 553 zařízení školního stravování, z toho počtu pak 73 zřizuje Jihočeský kraj, 445 obce, 29 soukromé subjekty a 6 církve.
  • Z 553 zařízení školního stravování je 338 školních jídelen. Ostatní, tedy 170 zařízení, jsou jídelny-výdejny.
  • Ze 338 školních jídelen je 87 malých školních jídelen, kdy je počet strávníků menší než 30.

29.08.2024 Bc. David Hocke