Czech Dutch English German Spanish Ukrainian Vietnamese

Jihočeši nasbírali v krajské sbírce téměř 7 000 kusů lůžkovin

Jihočeský kraj zahájil 16. března celokrajskou sbírku materiální pomoci pro občany Ukrajiny. Sbíraly se lůžkoviny a lůžkové vybavení, protože právě to bylo potřeba pro válečné uprchlíky k jejich ubytování. Sběrná místa byla zřízena na devatenácti středních školách vlastněných krajem. Výsledek je velmi pěkný: Jihočeši nasbírali bezmála 7 000 kusů potřebného materiálu. To je prozatím dostatečné množství, takže kraj sbírku ke konci března pozastavuje.

Pomáháme Ukrajině – to bylo hlavní heslo sbírky materiální pomoci Jihočeského kraje. „Drtivá většina uprchlíků k nám přišla opravdu jen s málem osobních věcí. My je u nás potřebujeme ubytovat a ti lidé musí mít také v čem spát. Ne každý občan nebo organizace, která se rozhodne uprchlíky z Ukrajiny ubytovat, má lůžkovin dostatek. Chci všem Jihočechům za jejich pomoc poděkovat. Stejně tak dík patří i našim středním školám za to, že poskytly skladovací prostory a pomohly při organizaci celé akce,“ řekl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.

Jihočeši nosili do škol polštáře, deky, povlečení, prostěradla, spacáky, karimatky i matrace. Kromě toho ale také různé druhy oblečení, hračky, kuchyňské vybavení i hygienické potřeby. „Vybavování krajských a státem vybraných ubytovacích zařízení v tuto chvíli probíhá průběžně. Už teď distribuujeme nasbírané věci z některých škol – aktuálně třeba ze Střední školy rybářské a vodohospodářské v Třeboni pro zařízení v Budíškovicích,“ dodal Kuba s tím, že krizové štáby jednotlivých ORP připravují a sepisují své vlastní požadavky, které budou z části pokryty právě z krajské sbírky. O rozvoz se následně postarají hasiči.
 

Pá, 01.04.2022 - 13:19 Bc. David Hocke