Hornorakouští a jihočeští umělci se představují na českobudějovické radnici

Ojedinělou výstavu hornorakouských a jihočeských umělců hostí výstavní síň českobudějovické radnice pod názvem „Místo setkání – ateliér/ Treffpunkt - Atelier“. Zahájil ji v pátek 3. listopadu náměstek hejtmana pro oblast kultury Pavel Hroch.  Výstava je otevřena veřejnosti až do 2. prosince 2023 a nabízí jedinečnou příležitost nahlédnout do tvůrčího procesu umělců z Jihočeského kraje a Horního Rakouska, kteří se spojili, aby vytvořili díla inspirovaná vzájemnou spoluprací a setkáváním v ateliérech obou regionů. 


„Tato výstava je výsledkem úzké spolupráce a vzájemné inspirace umělců z obou stran hranice. Je to důkaz, že umění nemá hranice ani jazykové bariéry a může být silným spojovacím prvkem mezi různými kulturami a regiony,“ uvedl náměstek Hroch při příležitosti jejího zahájení.  

"Třicet let po pádu železné opony se příhraniční regiony Horní Rakousko a Jihočeský kraj dohodly, že uskuteční soudobý umělecký projekt. Volba padla na Anitu Selinger a Andrease Sagmeistera s jejich koncepcí Místo setkání – ateliér (něm. „Treffpunkt Atelier“). Tento projekt má položit základ trvalým uměleckým setkáváním mezi Horním Rakouskem a Jihočeským krajem a být dalším stavebním kamenem v naší snaze podílet se společnými silami na utváření budoucnosti v přeshraničním měřítku,“ uvedl hornorakouský zemský hejtman Thomas Stelzer a upozornil, že výsledky úspěšné vzájemné výměny mezi hornorakouskými a jihočeskými umělkyněmi a umělci jsou nyní k vidění v podobě dvou výstav v Českých Budějovicích a Linci. „Znovu se nám tím potvrzuje, že umění a kultura představují v našich zemích způsob života vycházející z našeho přesvědčení,“ dodal Stelzer.
 
Myšlenku, jež se zrodila již v roce 2019 během akce „Jižní Čechy hostem v Linci“ podpořil i stávající hejtman Martin Kuba, který s hejtmanem Stelzerem podepsal pracovní program vzájemné spolupráce, jehož součástí je i umělecká spolupráce mezi oběma regiony. 

Vstup na výstavu je pro všechny zájemce zdarma. Přijďte a prohlédněte si jedinečnou kolekci děl, která vznikla díky spolupráci umělců z Jihočeského kraje a Horního Rakouska.

 

 


 

14.11.2023 Bc. Hana Brožková