Hejtmanka Stráská se setkala s ministrem kultury Staňkem

Hejtmanka Ivana Stráská se v pátek 8. února setkala s ministrem kultury Antonínem Staňkem. Jedním z témat společného pracovního jednání byl osud otáčivého hlediště v Českém Krumlově. 

„Prioritou obou stran, jak Jihočeského kraje, tak Ministerstva kultury je, aby otáčivé hlediště zůstalo zachováno na stejném místě jako dosud,“ uvedla hejtmanka Ivana Stráská.

Otáčivé hlediště jako unikátní technická památka funguje od roku 1958, kdy se zde 9. června 1958 odehrála inscenace Weisenbornovy hry Ztracená tvář. První improvizovaná točna uvezla sotva 60 diváků a byla poháněna lidskou silou. Nicméně už rok poté je zbudováno "velké" otáčivé hlediště pro 400 lidí. Před ním pak dvojice Haas-Brehms inscenuje Jiráskovu Lucernu. Také pro další - šedesátý - rok dostává hlediště novou podobu, je rozšířeno na 550 míst, pevně zabudováno do země a poháněno elektromotorem. "Nová" točna, uvedená do provozu v roce 1994 má kapacitu 644 diváků, oboustranně plynulý pohyb a hmotnost 650 tun. Umožňuje realizovat původní myšlenku vynálezců tohoto divadelního principu, totiž "jako na širokém plátně rozvíjet děj kolem hlediště postaveného před letohrádkem Bellarie na otáčející se amfiteatrální konstrukci". (zdroj: www.otacivehlediste.cz)

 

11.02.2019 Bc. David Hocke